DJ'nin gözdeleri İMKB'de

Borsanın ilk borsa yatırım fonu Dow Jones İstanbul 20 (DJIST)'nin halka arzı bugün sona eriyor. İMKB'de hisse senedi gibi alınıp satılabilecek olan fonun katılım payları 14 Ocak cuma günü işlem görmeye başlıyor.

İSTANBUL - Borsanın ilk borsa yatırım fonu Dow Jones İstanbul 20 (DJIST)'nin halka arzı bugün sona eriyor. İMKB'de hisse senedi gibi alınıp satılabilecek olan fonun katılım payları 14 Ocak cuma günü işlem görmeye başlıyor.
Uluslararası sermaye piyasalarında etkinliğiyle tanınan Dow Jones Indexes, American Stock Exchange ve Carter Ledyard& Milburn'un katkılarıyla oluşturulan ve fon kuruculuğunu Finansbank'ın üstlendiği DJIST'in halka arzı nedeniyle bir basın toplantısı düzenlendi. Finans İnvest liderliğindeki 16 kurumdan oluşan konsorsiyum aracılığıyla yapılan DJIST'in halka arzında bugün son gün. Türkiye'nin halka açık 20 büyük şirketine ortaklık imkânı sunan fona yatırım yapmak isteyen yatırımcılar, arza aracılık eden kurumlara başvurarak fonun katılım paylarını alabilecekler.
Dow Jones İstanbul 20 A Tipi Borsa Yatırım Fonu, alım satım işlemleri hisse senetleriyle aynı olacak ve fon İMKB'nin işleme açık olduğu her gün seans saatleri içerisinde alınıp satılabilecek.
Alım-satımı kolay
Finansbank Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Ömer Aras, Türkiye'de yeni bir ürün olan borsa yatırım fonunun, kolay alınıp satılabildiği için yatırımcıların borsaya yatırımını çok basitleştirdiğini kaydetti. DJIST'in oluşturulmasında, Amerikan Stock Exchange'den teknik danışmanlık aldıklarını, endeksin oluşturulmasında dünyadaki en önemli isim olan Dow Jones Indexes'le işbirliği yapıldığını anlatan Aras, bunun yabancılar için önemine değindi.
Ömer Aras, fonun bünyesindeki hisselerin seçiminin, şirketin büyüklüğüne ve işlem hacminin derinliğine göre Dow Jones tarafından yapıldığına işaret etti ve fonun yatırımcılar açısından getireceği yenilikleri şöyle özetledi:
"Yurtdışı piyasalarda gerek bireysel gerekse kurumsal yatırımcılar, borsaya yatırım yapmak istediklerinde endeksi almayı tercih ediyorlar. 'Borsaya yatırım yapmak istiyorum ama ne alayım' cevabını aramaktansa endeksi alırsınız. Küçük yatırımcıların da anlayabileceği bir enstrüman. Bizim hedefimiz yatırımcı tabanını genişletmek. Yabancılar bu ürünü çok iyi bildikleri için başlangıçta onların talebi, yerli yatırımcıdan daha fazla olacaktır "
DJIST'ın, hisse senedinden ziyade bir endeks olmasının İMKB'ye yatırım yapmak isteyen yatırımcıya çok büyük kolaylıklar sağladığını ifade eden Aras, "Böyle bir ürünün, konjonktürün iyi olduğu bir zamanda çıkması önemli." dedi.
DJIST'in porföy yönetimini üstlenen Finans Portföy Genel Müdürü Zafer Onat, DJIST'in, büyük talep görmesini beklediklerini ifade etti. Onat, fonun 180 milyon YTL olan toplam satılabilir payının 720 milyon YTL'ye çıkarılacağını da kaydetti. Onat, dün ortalama 6.7 YTL birim fiyatla talep oluştugunu, bugün için fiyatın farklı olabileceğini söyleyerek "Talepler, her saat başı bizde toplanıyor. Biz talebe göre pay yaratmaya başlıyoruz. Halka arzın son gününde fiyat değişebilir" dedi.
DJIST'in kuruluşunda hukuki altyapıyı oluşturan Carter Ledyard&Milburn, Partner Yöneticisi Kathleen Moriarty ise sözkonusu fon sayesinde yatırımcılara çeşitlenmiş bir portföy imkanı sunulduğunu söyledi.
Hamich: Hedef yabancı yatırımcı
Dow Jones Indexes Bölge Direktörü Lars Hamich, Türkiye'nin en büyük ve en verimli şirketlerini içine alan DJIST'i uluslararası yatırımcıları hedef alarak geliştirdiklerini söyledi. Hamich, DJIST'te yer alan şirketleri seçerken, Türkiye pazarındaki en büyük 40 şirketi dikkate aldıklarını belirterek, "Büyüklük ve ticaret hacmine bakıyoruz. İki sıralamayı eşit ağırlıkta birleştiriyoruz. En üstteki 20 şirket endeks için kalifiye hale geliyor" dedi. American Stock Exchange ETF Başkan Yardımcısı Robert Tull da, dünya klasmanında yarışabilecek bir borsa yatırım fonu oluşturulduğunu belirterek, "Bu, Türkiye'yi yepyeni bir grup ülke arasına sokacak" diye konuştu.
Tull, AB Zirvesi'nden çıkan kararın Türkiye'ye açısından yararına da Tull, borsa yatırım fonlarının yatırımcılar arasında popüler hale geldiğini de söyledi.
İşte DJIST'de yer alan şirketler
Akbank, Anadolu Efes Biracılık, Arçelik, Doğan Şirketler Grubu Holding, Doğan Yayın Holding, Enka İnşaat, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları, Ford Otomotiv Sanayi, Hacı Ömer Sabancı Holding, Hürriyet Gazetecilik, Koç Holding, Migros, Turkcell, Türkiye Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Türkiye Petrol Rafineri, Şişe Cam, Tofaş, Vestel, Yapı ve Kredi Bankası.