Doany: İtalyanlar Avea'dan ayrılacak

Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Paul Doany, Telecom Italia'nın Avea'da sahip olduğu yüzde 40 civarındaki payın, diğer büyük ortak olan Türk Telekom'a (TT) ya da TT'nin yeni sahibi olan...

İSTANBUL - Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Paul Doany, Telecom Italia'nın Avea'da sahip olduğu yüzde 40 civarındaki payın, diğer büyük ortak olan Türk Telekom'a (TT) ya da TT'nin yeni sahibi olan Oger Telecom'a devredilmesi konusundaki çalışmaların 'en geç 10 gün içinde' sonuçlandırılacağını söyledi.
Oger Telecom mart ayında, Telecom Italia ile yapılan anlaşma uyarınca, Telecom Italia'nin Avea'daki hissesinin Türk Telekom'a sunulabileceğini, Türk Telekom'un söz konusu Avea hisselerini almazsa, Telecom Italia'nın bu hisseleri Oger Telecom'a sunabileceğini belirtmişti.
İş Bankası da hisse istiyor
TÜSİAD'ın toplantısına katılan Doany, "Her iki ihtimal de hâlâ muhtemel. Ama 10 gün içinde net bir şekilde bileceğiz" diye konuştu. Doany yaklaşık yüzde 40'lık payın satışına ilişkin herhangi bir rakam telaffuz etmekten kaçındı. Bu arada İş Bankası'nın da Avea'da Telecom Italia'ya ait hissenin yüzde 10'luk bölümünü satın almak istediği öğrenildi.
Ödenmiş sermayesi 7 milyar YTL olan Avea'nın yüzde 40.5'i TT'ye, yüzde 40.5'i Telecom Italia'ya ve yüzde 19'u ise İş Bankası grubuna ait.