'Doğal kaynaksız yıldız olduk'

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Dünya Ekonomik Forumu Türkiye toplantılarında, yatırımcıların Türkiye'yi, Brezilya, Çin, Hindistan ve Rusya ile birlikte dünyanın yükselen yıldızları arasında gösterdiğine dikkat çekti.

ANKARA - Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Dünya Ekonomik Forumu Türkiye toplantılarında, yatırımcıların Türkiye'yi, Brezilya, Çin, Hindistan ve Rusya ile birlikte dünyanın yükselen yıldızları arasında gösterdiğine dikkat çekti. Ali Babacan, Türkiye'nin bu ülkelerden daha farklı bir yapısının olduğunu ve Türkiye'nin, diğer ülkeler gibi zengin doğal kaynakları olmadan yükseldiğini vurguladı. Babacan, Türkiye'nin diğer ülkelerle kıyaslanması konusunda şunları söyledi:
"Çin ve Hindistan'ın boyutları farklı, Türkiye'nin, Rusya ve Brezilya gibi çok zengin doğal kaynakları yok, Türkiye'nin çok özel bir yeri var, yani Türkiye, ekmeğini çalışarak çıkarması gereken bir ülke konumunda. Bazı ülkelerin petrol gelirlerini bir kenara koyacak olursanız, reel anlamda ne kadar büyüme sağladığını görürsünüz, Türkiye ise bu yıl yaklaşık 28-29 milyar dolarlık bir doğalgaz, kömür ve petrol ithal ederek enerji faturası ödeyecek. Bir yandan buna katma değer katarak ihracat yapacağız. Ancak birçok yatırımcı da Türkiye'nin bu kapasitesini takdir ediyor ve bu şekildeki ekonomik kalkınmanın daha kalıcı olduğuna inanıyorlar. Türkiye, doğal kaynağı olmadan dünyanın yükselen ekonomileri içinde gösteriliyor."
'IMF'de kotamız artacak'
IMF'yle ilgili sorulara da yanıtlayan Babacan, Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) yeni hesaplama sistemiyle Türkiye'nin kotasının daha da artacağını söyledi. Babacan, şöyle devam etti: "Kota formülünün değiştirilmesi gerekiyor. Ülkelerin gerçek ekonomik güçleri IMF yönetimine yansıtılacak, eski formülle bile Türkiye'nin kotasında artış olurken, IMF'nin yeni hesaplama sistemiyle Türkiye'nin kotası daha da artacak."
Stand-by çerçevesindeki gözden geçirmelerin daha önce 10 olarak düşünülmesine rağmen, bunun sayısını, dokuza indirmeye karar verdiklerini belirten Babacan, bundan sonra gelecek yıl, üç gözden geçirmenin gerçekleştirileceğini ve stand-by'ın sona ereceği 2008'de de son ve dokuzuncu gözden geçirmenin olacağını söyledi.
Babacan, "Biz gözden geçirmeleri ya birleştirecektik ya da sayıyı azaltacaktık. Bu nedenle son olarak gözden geçirmeleri birleştirme yerine sayısını azaltmaya karar verdik" dedi. Babacan, beşinci gözden geçirmeye ilişkin niyet mektubunun nispeten kısa bir mektup olduğunu açıkladı.
Niyet mektubunda zam yok
Babacan, "IMF ile stand-by çerçevesindeki yapısal düzenlemeleri artık bitiriyoruz, bu nedenle bu seferki niyet mektubu kısa olacak, bundan sonrakiler daha da kısa olacak" dedi. Özellikle KİT ürünlerine zamlar konusunun sıkça sorulduğunun altını çizen Babacan, "Niyet mektubunda şu tarihte şu kadar zam geliyor diye bir şey yok" diye konuştu. Babacan, 5. gözden geçirmeye ilişkin niyet mektubunun aralıkta IMF İcra Direktörleri Kurulu'nca onaylanarak, bu gözden geçirmeye ilişkin kredi diliminin serbest bırakılacağını kaydetti.
Enflasyon tek hane olur
Babacan, enflasyonda tek haneli bir yıl sonu sonucu beklediklerini belirterek, şöyle devam etti: "Enflasyon, eğer iki ay içinde olağanüstü bir durum olmazsa, yıl sonunda çok yüksek ihtimalle tek haneli gerçekleşecek. Son zamanlarda, birdenbire dolar/avro paritesi yükseldi, petrol fiyatları bir iniyor bir çıkıyor, yani dış gelişmeler çok hareketli seyrediyor, ancak tek hane ihtimali çok yüksek."
Turizmde beklenti olumlu
Turizm gelirlerinde fazla bir kaybın olmadığını vurgulayan Babacan, "Turizmde elde edilen gelirler açısından bu yılı, geçen yıla yakın bir noktada bitirebiliriz. Turizmde, 2007 yılı için beklentimiz olumlu" dedi.
Babacan'ın sünnet altınları soruldu
CHP'li Kemal Kılıçdaroğlu, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda 2007 bütçesiyle ilgili soruları yanıtlayan Babacan'dan oğlunun sünnet düğününde takılan altın miktarının açıklanmasını istedi. Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın servetinin kaynağı olarak, oğlunun düğünündeki altınları gösterdiğini anımsatarak, "Onun altın toplanan önemli bir sandığı yoktu. Ama oğlunuzun düğünündeki sandık oldukça görkemliydi. Ne kadar hediye gelmiştir, kaç kilo altın toplanmıştır? Temiz siyaset için bunun açıklanmasını istiyorum" dedi.
AKP'nin yolsuzluklarla mücadele konusunda samimi olmadığını savunan Kılıçdaroğlu, köyleri ve belediyeleri desteklemek için kurulan KÖYDES ve BELDES gibi yolsuzlukları desteklemek için de YOLDES kurmalarını önermesi gülüşmelere yol açtı.
Artık daha kaliteli yatırımcılar geliyor
Kredi derecelendirme kuruluşlarının sık bir şekilde kendilerini ziyaret ettiklerini ifade eden Babacan, kendilerinin de yurtdışına gittiklerinde onlarla görüştüklerini belirterek, "Ama Türkiye'nin reyting konusunu görüşmeyiz" dedi. Reyting kuruluşları ve yatırım bankalarının Türkiye'ye ilgilerinin arttığına dikkat çeken Babacan, mayıs ayında Türkiye'den çıkan sermayenin fazlasıyla geri döndüğünü kaydetti. Babacan, "Yatırımcılar, bütün yorumların tamamına bakarak karar alıyorlar. Mayısta Türkiye'den çıkan sermayenin çok daha fazlası yeniden giriş yaptı ve bu giriş devam ediyor. Giren yatırımcı profiline baktığımızda gittikçe daha kaliteli yatırımcının Türkiye'ye girmeye başladığını gözlüyoruz. Türkiye'ye en son giren yatırımcılar, daha uzun vadeli kalan yatırımcılardan oluşuyor."