Doğalgaz artık en ucuz yakıt değil

Doğalgaz dergisinden derlenen 1 Ağustos 2006 tarihli verilere göre, konutlarda saatte 1000 kilokalori (Kcal) ısı için en ucuz yakıtı kullanan İstanbul'da Sibirya portakal isimli ithal kömür için 7.12 Ykr ödemek gerekiyor.

ANKARA - Doğalgaz dergisinden derlenen 1 Ağustos 2006 tarihli verilere göre, konutlarda saatte 1000 kilokalori (Kcal) ısı için en ucuz yakıtı kullanan İstanbul'da Sibirya portakal isimli ithal kömür için 7.12 Ykr ödemek gerekiyor. Konutlarda en ucuz yakıt sıralamasında İstanbul'da kullanılan ithal kömürü bin kilo kalori üzerinden 7.20 Ykr. ile Bursa (Bursagaz) ve Eskişehir'de (Esgaz) kullanılan doğalgaz izlerken, 7.53 Ykr. ile Ankara'da (Ego) kullanılan doğalgaz da üçüncü sırada yer alıyor.
(İgdaş) kullanılan doğalgaz bin kilo kalori üzerinden 7.61 Ykr. ile dördüncü sırayı alırken, 7.78 Ykr. ile İzmit'te (İzgaz) kullanılan doğalgaz beşinci sırada bulunuyor. İstanbul'da kullanılan Sibirya portakal isimli ithal kömürün verimliliği yüzde 60 düzeyinde bulunurken, doğalgazın verimliliği ise yüzde 93.
Elektrik ısınmak için pahalı
Soma-Yatağan ve Muğla-Geli linyitleri bin kilo kaloride 8.61 Ykr. ile en ucuz yakıt sıralamasında altıncı, Soma-Kısrakdere ve Manisa-Eli linyitleri ise 7. sırada yer alıyor.