Doğalgaz evlerde yüzde 25 sanayide yüzde 26 indi

Düşen petrol fiyatlarına paralel olarak kış aylarında cep yakan doğalgaz yüzde 25 indirime uğradı. BOTAŞ, 1000 metreküp başına 306 TL indirim olduğunu açıkladı

ANKARA - Geçtiğimiz yıl sonunda kış mevsiminde doğalgaza yapmış olduğu yüklü zamlarla tepki toplayan hükümet, yaz mevsiminin başladığı şu günlerde gaza yüzde 25 indirim yaptı.
Botaş, sanayide ise gaza yüzde 26 oranında bir indirim yapma kararı aldığını açıkladı. BOTAŞ’ın indirim yapmasında kriz nedeniyle adeta dibe vuran petrol fiyatları etkili oldu. Petrol fiyatlarındaki her değişiklik gaz fiyatlarında Rusya ve İran ile yapılan anlaşma doğrultusunda altı veya üç ay gecikmeli olarak etkiliyor. BOTAŞ, “Yapılan bu indirimlerle, gaz kullanan tüketicilerimize 1000 metreküp başına ortalama 306 TL tutarında bir katkı sağlanmıştır” açıklaması yaptı. BOTAŞ’ın aldığı indirim kararıyla gazdan elektrik üreten ve ihtiyacının fazlasını kamuya satan otoprodüktörlerin Botaş’tan yüzde 26 oranında daha ucuza elektrik alacak. Böylece gaz fiyatına yapılan çift haneli indirim kamunun özel sektörden elektrik borsası olarak adlandırılan Piyasa Mali Uzlaştırma Merkezi’nden satın aldığı elektriğin fiyatına da yansıyacak. Kamunun elektrik maliyetleri arasında liste başında yer alan PMUM’dan elektrik alım fiyatının düşmesi ile TETAŞ’ın bilançosunun da rahatlaması bekleniyor. PMUM fiyatlarındaki düşüşün yanı sıra elektriğin yüzde 50 oranında kaynağı olan gazın fiyatının yüzde 25 oranında düşmesi, önümüzdeki dönemde elektrik abonesi olan vatandaşın ve sanayicinin faturasının da önünü açacak.
Hükümet, kömür, gaz, elektrik gibi enerji kaynaklarında maliyet bazlı fiyatlandırma sistemine geçmesiyle enerji kaynağı maliyetlerinden döviz kuru,petrol, enflasyon ve gaz gibi kaynakların fiyatlarındaki değişiklik otomatik olarak fiyatlara yansıyor. Bu kapsamda gaza yapılan yüzde 25’lik bu indirimin döviz kurunun aşırı yükselmemesi durumunda elektrik fiyatlarını da zincirleme olarak aşağı yönlü etkilemesi bekleniyor.

Üst üste ikinci indirim
Gaz fiyatlarına arka arkaya yapılan beş kez zamdan sonra son olarak 1 Şubat’ta yüzde 17 indirim yapılmıştı. Böylece geçen yıl yapılan yüksek zamların bir kısmı bu iki indirimle geri alınmış oldu.
Gaza en son Kasım 2008’de yüzde 22.5 zam yapılmıştı. Gazın birim fiyatının 2008’de enflasyonu 10’a katlayarak yüzde 75 dolayında zamlanması eleştirilere neden olmuştu. (Radikal)