Doğalgaz yaygınlaşacak

Doğalgazın yeni illere yaygınlaştırılması çalışmaları bu yıl da devam edecek. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), doğalgaz piyasasının oluşturulmasında ve serbestleştirilmesinde...

ANKARA - Doğalgazın yeni illere yaygınlaştırılması çalışmaları bu yıl da devam edecek. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), doğalgaz piyasasının oluşturulmasında ve serbestleştirilmesinde büyük rol üstlenen şehir içi doğalgaz dağıtım tesislerinin özel sektör tarafından kurulup işletilmesi amacıyla gerçekleştirdiği doğalgaz dağıtım lisansı ihalelerine yenilerini ekleyecek.
Bu doğrultuda EPDK, bu yıl şehir içi doğalgaz dağıtım yapılması düşünülen yeni kentleri belirledi. EPDK, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Karadeniz bölgesindeki şehirlerde doğalgaz dağıtım lisansı ihalelerini gerçekleştirecek. EPDK uzmanları tarafından yerinde incelemeleri tamamlanarak, şehir içi ve sanayide doğalgaz kullanımının yaygınlaştırılması için dokuz şehir belirlendi. 4646 sayılı Doğalgaz Piyasası Kanunu kapsamında bu şehirler için altı yeni ihale daha yapılacak.
Adana-Osmaniye-İskenderun, Isparta-Burdur-Aydın- Afyon-Mersin ve Antalya'da inceleme ve değerlendirme çalışmaları tamamlandı. Doğalgaz dağıtım şebekesinin tesisine yönelik ihale şartnamelerinin önümüzdeki günlerde peyderpey ihale ilanlarının yapılacağı belirtiliyor. Programa göre yılın ilk çeyreğinde, bu şehirlerin doğalgaz ihalelerinin tamamlanması planlanıyor.
EPDK, Botaş'ın iletim hatlarının tamamlanmasıyla birlikte 2005 yılı iş programı çerçevesinde Rize, Trabzon, Amasya, Tokat, Giresun, Erzincan, Karaman, Diyarbakır, Van ve Elazığ illeri için ihale ilanına çıkmayı hedefliyor. Dağıtım lisansı 30 yıllığına verilecek.