Doğalgaza zam istediler indirim kararı çıktı

Doğalgaza zam isteyen büyükşehir belediyeleri dağıtım işletmeleri, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) yüzde 5 indirim kararı ile karşılaştı.

ANKARA - Doğalgaza zam isteyen büyükşehir belediyeleri dağıtım işletmeleri, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) yüzde 5 indirim kararı ile karşılaştı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun İstanbul, Ankara, İzmit, Adapazarı ve Bahçeşehir de yaklaşık 4 milyon doğalgaz abonesine hizmet veren dağıtım şirketlerinin, 2006 yılı hizmet bedellerinde yüzde 5 indirim kararı, tüketiciye metreküpte 3 bin 500 lira yani 0.35 yeni kuruş olarak indirim sağlayacak.
Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Başkanı Yusuf Günay, hizmet bedelleri ihaleyle yapılan şehirlerde birim maliyet bir cent iken, büyükşehirlerde 4.5 cent olduğuna dikkate çekerek, "Bu ciddi farka rağmen, zam yapamazdık" dedi ve indirimlerin ileriki yıllarda da süreceği mesajını verdi.
Yüksek artış talep ettiler
Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu önceki gün İstanbul İGDAŞ, Ankara EGO, İzmit İZGAZ, Bursa BURSAGAZ, Adapazarı AGDAŞ, Eskişehir ESGAZ ve Bahçeşehir doğalgaz dağıtım şirketlerinin hizmet bedellerinde yüzde 14 ile yüzde 140, taşıma bedellerinde ise yüzde 20 ile yüzde 90 arasında değişen zam oranlarındaki taleplerini değerlendirdi. Sabah başlayan ve gece geç saatlerde sonuçlanan toplantıda, 2006'da tüketiciye vereceği hizmetin bedelini içeren birim hizmet amortisman bedeli, taşıma bedeli ve abone bağlantı bedelleri karara bağlandı. Kurul, İGDAŞ, EGO, İZGAZ, AGDAŞ ve Bahçeşehir şirketlerinin 2006 birim hizmet bedellerinde yüzde 5 azaltıma giderken, tüm dağıtım şirketlerinin doğalgaz taşıma bedellerini de artırmadı. Belediyelere bağlı doğalgaz dağıtım şirketleri, BOTAŞ'tan aldıkları gazın bedeli üzerine kendi hizmet bedelini koyarak satıyor.
EPDK tarafından 20 ilde gerçekleştirilen doğalgaz dağıtım ihalelerinde, firmalar hizmet bedellerinde yaptıkları indirimlerle ihale kazandılar ve bu noktada fiyat kırımları oldukça yüksek miktarlara çıkmıştı. Hatırlanacağı üzere Trakya bölgesi doğalgaz dağıtım ihalesinde yarışan firmalar hizmet bedelini sıfıra kadar indirmiş, bu bölgedeki ihale abone bedelinde indirime giden firma kazanmıştı. EPDK'nın devreye girmesinden önce belediye şirketlerince yapılan doğalgaz dağıtımındaki hizmet bedelleri ise ihale ile çıkılan illere göre çok yüksek kalmıştı.
EPDK kararı ile, Adapazarı hariç, altı şehrin abone bağlantı bedellerinde de artırım yapılmaması da karara bağlanarak, 2005 yılı bedellerinin aynen uygulanması benimsendi.
EPDK'ın indirim kararı 1 Ocak'tan itibaren yürürlüğe girecek. EPDK, hizmet bedellerinde indirime giderken, Bursa BURSAGAZ ve Eskişehir ESGAZ firmalarının hizmet bedelleri ihale ile belirlendiği için indirim kapsamı dışında kaldı. Yani indirim bu iki şirket için uygulanmayacak.
Günay: İndirimler sürecek
EPDK Başkanı Yusuf Günay, EPDK- nın aldığı karara ilişkin olarak yaptığı açıklamada, dağıtım şirketlerinin hizmet bedellerinde zam değil indirim yapmayı uygun gördüklerini ve bu indirimlerin önümüzdeki birkaç yılda da devam edeceğini söyledi.
Günay, çoğunluğu kamu işletmeciliği ile faaliyet gösteren bu dağıtım şirketinin 2006 yılı tarifelerini belirlerken, EPDK tarafından yapılan ihaleler sonucunda da çok daha ucuza doğalgaz kullanmaya başlayan 20 şehrin tarifelerini dikkate aldıklarını belirterek, şunları söyledi:
"Doğalgaz İstanbul, Ankara gibi şehirlerde 490-500 bin liraya tüketilirken, rekabet koşullarında ihalesi yapılan Kayseri, Konya, Erzurum gibi şehirlerde ortalama 430 bin liraya tüketiliyor. İhalesini yaptığımız, 500 bin kişinin gaz tükettiği şehirlerde birim hizmet amortisman bedeli 1 metreküpte 1 cent civarında iken, 4 milyon abonesi olan diğer şehirlerde 4.5 cent civarında. Arada zaten ciddi bir fark varken, bu dağıtım bölgeleri için ek zam yapamazdık. Bu yüzden 1 metreküpte 3 bin 500 lira civarında küçük bir indirim yaptık. Bu bir ilk adımdır. Ancak bu dağıtım şirketlerinin maliyet kalemlerini yakından takip ederek, tarifelerini birkaç yıl içinde, ihalesini yaptığımız şehirlerde oluşan serbest piyasa fiyatlarına doğru azaltmayı planlıyoruz."