Doğalgazda az kullanan az ödeyecek

Doğalgazda az kullanan az ödeyecek
Doğalgazda az kullanan az ödeyecek
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, meskende doğalgaz kullanımı konusunda yeni bir sistem üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Çin ziyareti sonrası gazetecilerle bir araya gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, meskende doğalgaz kullanımı konusunda yeni bir sistem üzerinde çalıştıklarını söyledi. Yıldız, meskenlerde doğalgazı fazla kullananın daha fazla fiyat ödeyeceği bir yapı getirmeyi planladıklarını, bunun 1 ay içinde somutlaşacağını kaydetti. CHP 'nin eleştirilerine yanıt veren Yıldız, Türkiye 'nin doğalgazda AB 'de konutta ikinci, sanayide üçüncü en ucuz olduğunu söyledi.

Bakan yıldız, Türkiye'nin Irak sınırına yakın bir yerde kurulacak santral sayesinde bu ülkeye elektrik satışının yapılacağını bildirerek, ''Irak'ın kuzeyine sınırda kuracağımız santralle elektrik vereceğiz, onlar da bize doğalgaz verecek. Bu konuda şeffaf bir süreç söz konusu olacak. İhaleyi kazanan firma doğalgazı getirmekle görevlendirilecek'' diye konuştu. İkinci nükleer santralle ilgili konuşan Yıldız, ''Çin gezisi umduğumdan daha verimli geçti. Tek ülkeyle yürüttüğümüz yeni nükleer güç santrali çalışmalarını Japonya, Güney Kore ve Çin ile yürüteceğiz. Hangisi ülkemizin menfaatlerine uygunsa o tercih edilecek'' dedi.

Yıldız, ''Çin ile nükleer güç santrali konusunda anlaşmamız durumunda, nükleer güç santrali Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ve AB'nin belirlediği standartlarda olacak. Rusya ile de anlaşmamız bu şekilde'' diye konuştu. Bir basın mensubunun, Çin'in üretimlerinin kalitesiz olarak algılandığı ve nükleer güç santrali konusunda kamuoyunda kaygıların olduğunu sorması üzerine Yıldız, şunları kaydetti:

"Çin ile nükleer güç santral konusunda anlaşmamız durumunda, nükleer güç santrali Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ve AB'nin belirlediği standartlarda olacak. Rusya ile de anlaşmamız bu şekilde. Nükleer santral konusunda kalitesiz üretim söz konusu olmaz.'' (Ajanslar)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/1084809108480914

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Doğal Gaz - aksanmeister

  Belirlenen limitler içinde tüketilen;elektrik,su gibi ihtiyaçlara ısıtma için kullanılan doğal gazın da ilave edilmesi sevindirici.Ancak her konutun belli sıcaklıkta tutulması için hesap edilmiş miktarda gaz kullanması zarureti vardır.Tüketici daha az kullanmak ister fakat ev ısınmaz.Kentsel dönüşüm projelerinin tatbikatında,konutların ısı izolasyonu üzerinde hassasiyetle durulursa ve konut üreten TOKİ başta olmak üzere,yeterli ısı izolasyonu yapmayanlara ağır cezai müeyyide getirilirse,ısıtma için kullandığımız yakıtlarda azalma olabilir.

  hadi canım sende - genco940

  formül değil çözüm üretin sayın bakan, sosyal yardım adına kömür işletmeleri kar zarar durumunu bildiğinizi zannederim, şimdide botaşı kime şey yaparım arayışındasın ama, bu formülle bir şey çözemezsin. Yaz saati uygulamasının adı enerji tasarrufu ama sabah saat 8 de yanan sokak lambalarını anlamak mümkün değil, gece vardiyaları bu saatlerde uyuyorlarmı. Netice ödeyebilen ödüyor, ödeyemeyen allaha emanet. Ortalama gelir seviyesinden doğal gaz, elektrik, su, Katı atık, katı atığı bertaraf, sayaç okuma,ila. kalemler, ötv, kdv vs. faturalar malum. beyefendi 1 mt küp su fiatının 29 TL olduğunu biliyormusunuz. Bırakın arayışları ne zaman araştırmaya başlasanız millet o kadar derine doğru yola revan oluyor. Kaldıki siz ne derseniz deyin ağanın eline bakmak mecburiyetindesiniz, o ne derse o olur dimi ama. Beyanata gerek yok.

  Gozumuzun icine bakarak yalan soyluyor - clara

  Alinan maaslar ile kiyaslandiginda Turkiye'de enerji bir cok Avrupa ulkesine gore kiyaslanamayacak kadar pahali. Adamlar 3-4 katimiz kazaniyor, bakanin yaptigi karsilastirmaya bak. Bu direk yalancilik.

  HALKI EZMEK BU HÜKÜMETİN TEK POLİTİKASI - Sedat Gürsel

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye ile AB kıyaslamasını doğalgaz fiyatında yapıyor kabul de, bir de asgari ücretleri kıyaslamayı AB ülkeleriyle yapsa şahane olacak. Batı, bitti, mahfoldu diye altını çizdikleri Yunanistan'da bile asgari ücret bizim 3-4 mislimiz ama gıda, doğalgaz bizden daha ucuz. Eğer Yunanistan'da da asgari ücret bizim seviyelerimizde olsa herhangibir krizden sözedemeyiz. Türkiye bugün krize girmiyorsa halkini enflasyona karşı ezdirmesi sayesinde girmiyor. Bu hükümet başarısıysa tebrikler AKP Hükümetine!

  kandırmaca. - adede

  Ölme eşeğim ölme gayret et yoncalar bitmek üzere.Ata sözümüz halk arasında çok yaygın.Şimdi Bakan Irakla karşılıklı yapılacak olan bu alışverişte,onlardan alacağımız doğalgazı halka bedava veya çok ucuz fiattanmı verecek.Doğrusu anlıyamadım.Kandırılmaya müsait bir milletiz.Zam falan bize hak getire.Herşeyi çok çabuk unutan Balık hafızasına sahibiz millet olarak.Sayın Bakan söyledi bizde inandık.Herşeyin en iyisini büyüklerimiz bilir, nasısa.

  Vatandaş mı? - Dead Solger

  Asla! Bu hükümet kesinlikle vatandaşın yararına olacak icraatlara altına imza atmaz. Ben ne ön yargılı birisi değilim. 10 senedir gördüklerimiz göreceklerimizden farklı olamaz. Doğalgaz kullanımı konusunda yeni bir sistem üzerinde çalıştıklarını açıklıyorlarsa bu işin ucunda kesinlikle akçeli işler vardır. Yalan mı yani?

  xxx - Buenasivassc

  az tüketen zaten az öder çok tüketene göre. bu açıklamanın ak partisi hükümetleri sırasında yapılan en süpersonik açıklamalar oskarlarında ilk 5 e oynayacağına eminim.