'Doğalgazda fiyat normal'

Türkiye'ye 260 dolara doğalgaz sattıklarını açıklayan Gazprom Başkan Yardımcısı ve Gazexport Genel Müdürü Aleksandr Medvedev, Ankara'nın düzeltme baskısı karşısında 'muğlak' bir açıklama yaptı.

ANKARA - Türkiye'ye 260 dolara doğalgaz sattıklarını açıklayan Gazprom Başkan Yardımcısı ve Gazexport Genel Müdürü Aleksandr Medvedev, Ankara'nın düzeltme baskısı karşısında 'muğlak' bir açıklama yaptı. Medvedev, "Tüm Avrupa ülkelerine ve özellikle Türkiye'ye doğalgaz, taşıma maliyetleri dikkate alınarak rekabet şartlarında satılmaktadır" ifadesini kullanırken, Enerji Bakanlığı ilginç bir uygulamaya imza atarak Medvedev'in açıklamasını Türk basınına duyurdu.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, bazı basın organlarında Rusya'nın Türkiye'ye verdiği doğalgaz fiyatına ilişkin doğru olmayan ve yanıltıcı haberler yer aldığını savunurken, açıklamasında Gazprom'un konuyla ilgili açıklamasına yer verdi.
Yalanlama olmadı
Ukrayna ile müzakere sürecinde de, hiçbir zaman diğer Avrupa ülkeleriyle yapılan gaz kontratlarının gerçek fiyat koşullarını, durumunu dile getirmediklerini belirten Medvedev, "Tüm Avrupa ülkelerine ve özellikle Türkiye'ye doğalgaz, taşıma maliyetleri dikkate alınarak rekabet şartlarında satılmaktadır" dedi. Medvedev, Türkiye'ye 260 dolara doğalgaz satıldığını Ukrayna ile pazarlıklarda değil Moskova'da açıklamıştı. Enerji Bakanı Hilmi Güler de artışın önceki hükümetler zamanında imzalanan protokollerden kaynaklandığını ileri sürmüştü.