Doğalgazda kasım zammı yüzde 5.6

Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) ile Ankara Büyükşehir Belediyesi şirketi EGO'dan yaklaşık 3 milyar dolarını tahsil edemeyen Botaş, doğalgaza ortalama yüzde 5.6 zam yaptı.

ANKARA - Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) ile Ankara Büyükşehir Belediyesi şirketi EGO'dan yaklaşık 3 milyar dolarını tahsil edemeyen Botaş, doğalgaza ortalama yüzde 5.6 zam yaptı. Ağustosta mali krize giren ve zamları başlatan Botaş'ın yıl sonuna kadar yaklaşık yüzde 20 zam yapması bekleniyor.
Enerji Bakanı Hilmi Güler'e bilgi notu göndererek iflasın eşiğine geldiğini bildiren ve kamu kuruluşlarından alacağı yaklaşık 3 milyar doların tahsili için destek isteyen Botaş fiyat artışlarıyla 2007'de ortaya çıkacak 4 milyar YTL'lik finansman açığının yarısını kapatma kararı almıştı. Bu çerçevede Botaş Yönetim Kurulu ağustostan beri her ay Enerji Bakanlığı'ndan zam istiyor.
Botaş ile doğalgaz satın aldığı İran ve Rusya, doğalgazın fiyatını petrol fiyatına bağlı bir formülle belirliyor. Petrol fiyatı artınca doğalgazın alım fiyatı da yükseliyor. Hükümet politikası gereği petrol fiyatı 70 doların üstüne çıktığı günlerde bile zam yapmayan Botaş, finansman krizi yaşayınca zamma başvurdu. Kasım için yüzde 8 zam istendiği ama Enerji Bakanlığı'nın ortalama yüzde 5.6 zamma yeşil ışık yaktığı öğrenildi. Bugünden itibaren konutlarda kullanılan doğalgaza yüzde 5.8, sanayide ise yüzde 5.4 zam yapıldı. EGO'ya ve Tedaş aracılığıyla aldığı doğalgaz ve elektriğin karşılığını ödeyen vatandaşlar, bu kurumlara ödediği para aktarılmadığı için yapılacak zammı da yüklenecek.