Doğalgazda şimdilik sorun yok

İran'dan Türkiye'ye gelen doğalgaz miktarının 5-6 milyon metreküpten 8 milyon metreküpe yükseldiği, ancak bu rakamın da normalde gelmesi gerekenin altında olduğu belirtildi.

ANKARA - İran'dan Türkiye'ye gelen doğalgaz miktarının 5-6 milyon metreküpten 8 milyon metreküpe yükseldiği, ancak bu rakamın da normalde gelmesi gerekenin altında olduğu belirtildi. Rus gazında ise batı hattında yaşanan azalma, Mavi Akım'dan gelen gazda sağlanan artışla dengelendi.
Enerji Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, günlük 26 milyon metreküp olması gereken doğalgaz akışı geçen hafta itibarıyla 5-6 milyon metreküpe kadar düşünce, 18 otoprodüktörün doğalgazı kesilerek hafta sonu atlatıldı. Aynı şekilde Rusya Federasyonu'ndan batıdan gelen boru hattından alınan doğalgaz miktarı günlük 42 milyon metreküpten 37 milyon metreküpe geriledi. Ancak, Mavi Akım'dan sağlanan miktar 24 milyon metreküpten 29 milyon metreküpe yükseltilerek durum dengelendi.
Yetkililer, en azından mevcut doğalgaz girişinin devam etmesi halinde bu kışın atlatılacağını belirtirken, gelecek yıl Türkiye'nin önemli ölçüde rahatlayacağını söyledi. Gelinen noktada, bu yıl sonunda Azerbaycan doğalgazının Türkiye'ye ulaşması, yeraltı depolama tesislerinden ilkinin üç-dört aya kadar tamamlanması nedeniyle, Türkiye'nin eli güçlenecek.
Putin'e telefon
Başbakan Tayyip Erdoğan, Davos zirvesi öncesi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le bir telefon görüşmesi yaparak, Türkiye'ye verilen doğalgazın artırılmasını istedi. Putin, ağır iklim koşullarına rağmen yardımcı olmaya çalışacaklarını belirtti. Erdoğan da memnuniyetini ifade etti.