Doğalgazda yeni yıl hediyeleri!

Doğalgazda yeni yıl hediyeleri!
Doğalgazda yeni yıl hediyeleri!
Türkiye ve Rusya doğalgazda hem Güney Akım'da hem de Batı hattında anlaşmaya vardı, imzalar dün atıldı.
Haber: NEŞE KARANFİL / Arşivi

ANKARA - Doğalgazda yeni yıla iki kritik imzayla giriliyor. İstanbul ve Marmara için önemli olan Batı hattında geçici bir çözüm bulundu. BOTAŞ ‘al ya da öde’den kaynaklanan alımlarını yapacak, özel sektör görüşmelere gelecek yıl devam edecek. Öte yandan Türkiye Nabucco projesi gecikince Rusya ile el sıkıştı. Güney Akım’da imzalar dün Moskova’da atıldı. Başbakan Erdoğan geçen hafta bir toplantıda, Nabucco projesi ile ilgili faturanın Türkiye’ye kesilmek istendiğini belirterek, “Türkiye hazır ama Avrupa Birliği henüz hazır değil” demişti.
Karadeniz altından döşenecek olan Güney Akım Hattı’nın Türkiye’den geçen bölümünün inşasına onay veren anlaşmanın imza törenine Rusya Başbakanı Vladimir Putin de katıldı. Putin söz konusu anlaşmanın her iki ülke için iyi bir yılbaşı armağanı olduğunu söyledi.
Türkiye ve Rusya’nın doğalgazdaki anlaşmaları bununla da sınırlı kalmadı. Doğalgaz anlaşmalarının ardından Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Seçin de Türkiye’nin 2012 yılında 25.5 milyar metreküp doğalgaz alacağını ve bunun 2011’e kıyasla 1.4 kat artış anlamına geldiğini söyledi. 

Fiyatlar da indirildi
Enerji Bakanı Taner Yıldız da “Sayın Seçin ve ekibiyle birlikte çok yapıcı bir çalışma yürüttük. Sizin ve Başbakanımızın 2009 yılındaki protokolünüz bizim için talimat ve o talimatın gereklerini yerine getiriyoruz” diye konuştu. Yıldız, Türkiye’nin istediği fiyat indirimi konusunda “2011 yılında aldığımız fiyatın bir kısmının piyasadan yüksek olduğunu söyledik ve onlar da sağ olsunlar bir kısmını indirdiler. Bugün imza altına alındı” dedi.

Erdoğan ile başlattık
Rusya Başbakanı Putin, Türkiye hükümetine Güney Akım’ın inşasına verdiği izin nedeniyle teşekkür etmek istediğini ifade ederek, iki ülke arasındaki gaz alanında önem verdikleri büyük bir çalışmanın sonuçlandığını görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Putin, “Bu diyaloğu Türkiye Başbakanı Sayın Erdoğan ile başlattık” dedi.

Güney Akım tamam Batı’da süreç devam
Güney Akım, Türkiye ile Rusya arasında bir süredir tartışılıyor. 2015’te faaliyete geçmesi ve yılda 63 milyar metreküp doğalgaz taşıması planlanan Güney Akım hattıyla, Hazar bölgesinden Avrupa’ya gaz taşınacak. Bu hat ile Ukrayna ve Belarus gibi transit ülkeler devre dışı kalacak.
Özel şirketler 2012 Mart ayından itibaren Gazprom’la tekrar görüşmeye başlayacak. Böylece kasım ve aralık ayındaki süreç tekrarlanacak. Ancak söz konusu 26 şirketin tamamının Gazprom’la görüşmeye devam edip etmeyeceği konusunda henüz bir netlik yok. Çünkü EPDK 26 şirketin başvuru dosyalarını iade etti.
Enerji Bakanı Taner Yıldız, Batı hattıyla ilgili yeni bir anlaşma imzalanmadığını, ancak bu yılbaşından beri anlaşmanın uzatılmamasına karşın özel şirketlerin anlaşma sağlayamaması yüzünden Rusya ile “zeyilname” imzaladıklarını söyledi. Yıldız, 2012’den önceki yıllardan birikmiş olan bir kısım doğalgaz alacağının 2012’de Batı hattından alınacağını belirterek, “Müzakere açısından ekibimiz ve Rusya’dan al ya da öde çerçevesinde almadığımız gaz konusunda talebimiz oldu. 3 milyar metreküplük al ya da öde kapsamındaki gaz 2012’de aktarılacak” dedi.

bigPara.com