Doğalgazı bu soğuk havalar mahvetti!

Doğalgazı bu soğuk havalar mahvetti!
Doğalgazı bu soğuk havalar mahvetti!
Soğuk havaya bir de doğalgaz sorunu eklendi. Bakan Yıldız vatandaş korkmasın dese de gaz akışı 7'de 1'e düştü.
Haber: NEŞE KARANFİL - nese.karanfil@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA -  Aşırı soğuk havalar nedeniyle doğalgazda yaşanan sorunlara bir yenisi eklendi. Azerbaycan’dan gelen doğalgaz dün kesildi, İran ’dan gelen doğalgaz bir ayda ikinci kez azaldı. Azerbaycan’da doğalgazın çıktığı platformda bir arıza meydana geldi. İran’da da kompresör patladı. Günlük İran ve Azerbaycan’dan gelen 40 milyon metreküplük doğalgaz 6-7 milyon metrekübe düştü. Azerbaycan’dan gelen gazla ilgili sorunun giderilmesi için çalışmalara başlandı. Arızanın en geç bugün giderilmesi hedefleniyor.
Enerji Bakanı Taner Yıldız, doğu hattından gelen gazın 7’de 1’e kadar düştüğünü belirterek, “Şu anda hem sanayicimiz hem de vatandaşımıza sirayet eden olumsuz bir durum yok” dedi. Yıldız, Meclis’te dün gazetecilerin sorularını yanıtlarken, sıkıntının devam etmesi durumunda alternatif senaryoların olduğunu belirterek, “Bizim en kötü duruma ilişkin senaryolarımız var. A, B, C planlarımız var ama şu anda o noktalarda değiliz. Herhangi bir tedirginliğe ve sıkıntıya bugün itibariyle gerek yok. Biz farklı şebekelerle bunları desteklemeye devam ediyoruz” dedi. Yıldız, tüketimin de arttığını vurgulayarak, “ Türkiye ’de geçen yıl bu dönemde günlük 171 milyon metreküp civarında tüketim varken bugün kontrat miktarlarını zorlayan 192 milyon metreküp civarında tüketim var. Fevkalade bir rakam. Büyüme rakamlarımızın üzerinde bir rakam. O yüzden daha farklı tedbirler alıyoruz” diye konuştu. 

İran hattında ikinci kesinti
İran hattında yaşanan, bir ay içinde ikinci kesinti. Daha önce de ocak ayında bir kesinti olmuştu. İran’dan gelen gaz ocak ortasında 7 milyon metrekübe kadar düşmüş, daha sonra 14 milyon metrekübe çıkmıştı. İran’la bir süredir de gaz fiyatı konusunda anlaşmazlık yaşanıyor. Türkiye İran’a mart ayına kadar süre verdi, eğer fiyatta indirim olmazsa tahkime gidilecek. Ancak İran zaten gaz indirimine yanaşmıyor.

Tüketim sürekli rekor kırıyor
Havaların soğuması nedeniyle doğalgaz tüketiminde rekor üstüne rekor kırılıyor. Önce 16 Ocak günü 178 milyon metreküple sonra 22 Ocak’ta 182 milyon metreküple, rekor kırıldı, daha sonra rekor 27 Ocak’ta 186 milyon metrekübe çıktı. Enerji Bakanı Yıldız’ın son verdiği rakam ise 192 milyon metreküp. Bu yıl toplam tüketimin 48.5 milyar metrekübe ulaşacağı tahmin ediliyor.

bigPara.com