'Doğalgazı devlet değil üretici alsın'

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, eğer gerekiyorsa doğalgaz zammının işin gerektiği şekilde yapılması gerektiğini kaydetti.

İSTANBUL - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, eğer gerekiyorsa doğalgaz zammının işin gerektiği şekilde yapılması gerektiğini kaydetti. Hisarcıklıoğlu, doğalgaz zammıyla ilgili bir soruya ise şu yanıtı verdi:
"Zam sanayiciyi menfi yönde etkiler. Şu anda bazı verilere göre biz dünyada en pahalı enerjiyi kullanan ikinciülkeyiz. Bu, bizi olumsuz etkiler. Doğal gazı devletin alması yerine bırakın üreticiler alsın. Elektriğin, hangi kaynaktan nasıl üretileceğini bırakın kendileri yapsınlar. Ona göre kendileri de rekabet ortamı içinde bunu pazarlasınlar. Mevcut sistem içinde gitmeye devam ettiğimiz sürece bunlar kaçınılmaz sonuç..."
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, elektrik dağıtımının özelleştirilmesine ilişkin bir soruyu da "Ülkemizde elektrikteki kayıp ve kaçağın bedelini bütün tüketiciler ödüyor. Halbuki siz elektrik dağıtımını özelleştirerek, kayıp ve kaçağı özel sektöre yükleyeceksiniz. O zaman bunun sorumluluğundan kurtulacaksınız" diye yanıtladı. Gelişmiş ülkelerde bu alanda kamu otoritesinin sadece rekabeti tesis etme sorumluluğu bulunduğuna işaret eden Hisarcıklıoğlu, Türkiye'de bu düzenlemenin yapılması halinde daha ucuz ve daha kaliteli enerjiye ulaşılacağını söyledi.