Doğan Grubu elektrik işine giriyor

Doğan Şirketler Grubu Başkanı Aydın Doğan'ın da ortağı olduğu 'D-TES Elektrik Enerjisi Toptan Satış', Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan (EPDK), elektrik toptan satış lisansı aldı.

ANKARA- Doğan Şirketler Grubu Başkanı Aydın Doğan'ın da ortağı olduğu 'D-TES Elektrik Enerjisi Toptan Satış', Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan (EPDK), elektrik toptan satış lisansı aldı. Edinilen bilgiye göre EPDK kurul toplantısında, D-TES'e, 10 yıl süreyle elektrik enerjisi toptan satışı faaliyetinde bulunabilmek için toptan satış lisansı verilmesi kararlaştırıldı.
Böylece Doğan Grubu, bağımsız elektrik üreticilerinden elektrik alarak, 10 yıl Türkiye'de yıllık 7.7 milyon kilovaat saatten fazla elektrik tüketen serbest tüketicilere satabilecek. Şirket elektrik ihracat ve ithalatı da yapabilecek. Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) de, elektrik ithalatı ve ihracatı konusunda, önümüzdeki aylarda ihale yapmaya hazırlanıyor. TEİAŞ'ın mevcut iletim hatlarını kullanarak yurtiçi ve yurdışına elektrik ticareti yapmak isteyen şirketler, TEİAŞ'ın ihalesinde yarışacak. Doğan Grubu da, lisans alarak, bu ihalelere katılama imkânına kavuştu.