Doğan Holding: Mahkemelerden ret haberi uydurma ve kasıtlı

Doğan Holding: Mahkemelerden ret haberi uydurma ve kasıtlı
Doğan Holding: Mahkemelerden ret haberi uydurma ve kasıtlı

Dün de birinci sayfa manşetlerini Doğan Holding?e ayıran Sabah ve Vakit gazeteleri yalan haberlerini sürdürdü. Sabah?ın ?Mahkemeden Doğan?a ret? başlığıyla verdiği haber ?mahkemenin bu konuda aldığı bir karar yok? diyerek yalanlandı.

Doğan Holding, dün Sabah gazetesinin manşetten verdiği 'Doğan'a mahkemeden ret' haberine ilişkin olarak 'Uydurma ve kasıtlı' açıklamasında bulundu. Holding mahkemenin ara kararında söz konusu haberin aksine Maliye'den 7 ile 30 gün içinde görüşlerini vermelerini istediğini belirtti

İSTANBUL - Doğan Holding, Sabah gazetesinin dünkü nüshasında yer alan ‘Mahkemelerden Doğan’a ret’ başlıklı haberinin uydurma ve kasıtlı olduğunu açıkladı. Haberin ahlaka ve yayıncılık ilkelerine aykırı olduğu belirtilen Doğan Holding yazılı açıklamasında bu tür haberlerin yargıyı etkileme kastı taşıdığının açık olduğu vurgulandı.
Doğan Holding’ten yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:
“Sabah gazetesinin 8 Ekim 2009 tarihli nüshasında atılmış ‘Mahkemeden Doğan’a Ret’ başlığı uydurma ve kasıtlıdır. Israrla sürdürülen ve bir kampanyaya dönüştürülen hukuka, ahlaka ve yayıncılık ilkelerine aykırı bu haberlerin yargıyı etkilemek kastı taşıdığı aşikardır. Bu tarz bir yayıncılık anlayışını, medya sektörü adına vahim bir talihsizlik olarak değerlendiriyoruz.

Mahkemeden red kararı çıkmadı:  Haberin içerisinde de yer aldığı gibi, Doğan TV’ye kesilen vergi cezasına karşılık istenen teminatın, yürütmesinin durdurulması için vergi mahkemelerinden bir ret kararı çıkmamıştır. Tam aksine, vergi mahkemeleri ara karar alarak, ilgili vergi dairelerinden konu ile ilgili görüşlerini yedi ila 30 günlük süre içinde vermelerini istemiştir.

Rumuzlu şahıslarla ilgimiz yok: Aynı haberde, Doğan Grubu’nun lehine bazı işlemler yapması için görevlendirildiği iddia edilen yetkililerden bahsedilmekte ve bunların UYAP sistemine müdahale girişimlerinden söz edilmektedir. Doğan Holding’in bahsi geçen rumuzlu şahıs ve olaylarla hiçbir ilgisi yoktur. Bu gibi müdahaleler suçtur. Bu iddialar sadece Grubumuzu yıpratmayı amaçlamakla kalmayıp, bağımsız yargıyı da zan altında bırakmaktadır. 

Moğultay iddiası yalan: Diğer taraftan Adalet Eski Bakanı Mehmet Moğultay’ın Doğan Grubu adına devreye sokulduğu iddiası da yalandır. Sn. Moğultay bu ülkede Adalet Bakanlığı da yapmış değerli bir hukukçudur, ancak grubumuzla herhangi bir bağlantısı bulunmadığı gibi, kendisinden hiçbir yardım istenmemiştir.

Yasal hakkımızı kullanacağız: Kamuoyunun yanlış bilgilendirilerek yanıltılması yönündeki bu haberlerle ilgili olarak Doğan Holding her türlü yasal hakkını kullanacaktır.
Yasal ve etik olmayan bu yönlendirmelere rağmen, Türkiye’de hakimlerin olduğu, hukuka ve vicdanlarına göre karar verdiklerine inancımız tamdır.”

‘Durdurma talebimiz hakkında mahkeme karar vermedi’
Son günlerde birinci sayfa manşetlerini Doğan Grubu’na ayıran Vakit ve Sabah gazetelerinin bilgiye dayanmayan haberleri başta küçük yatırımcılar olmak üzere okurlar ve grupla ilişkili tüm kesimleri rahatsız etti.
Art arda çıkan mesnetsiz haberlerde açıkça yazmaya cesaret edilmese de Doğan Grubu’na ihtiyati haciz uygulanacağı ve bunun grubu mali açıdan geri dönülmez bir sürece sokacağı vurgulandi. Tabii kamuoyunun böylesi teknik konulardaki bilgi eksikliği kullanılıp panik yaratılmaya çalışıldı.
Dün de mesnetsiz haberlerini sürdüren gazetelerden Sabah birinci sayfa manşetinden verdiği ‘Mahkemeden Doğan’a ret’ haberinde ‘Doğan Holding’in teminatı durdurma talebinin reddedildiği’ iddiasında bulundu.
Vakit gazetesi ise tıpkı Sabah gibi birinci sayfa manşetini bir önceki gün olduğu gibi Doğan Grubu’na ayırıp ‘Akıl almaz kura’ başlığı ile haber yaptı. Gazetenin ‘(Doğan Grubu’nun) yedi ayda açtığı 60 davanın İstanbul’da dört mahkemeye düşmesi kafaları bulandırdı” yorumuyla verdiği haberinde ihtiyati haciz vurgusu da yapıldı. 
Doğan Holding’in dava süreçleri ve yürütmeyi durdurma başvurularının hukuki süreçleri devam etmesine rağmen geniş kesimler üzerinde grubun zarar göreceği hatta batacağı imajı yaratmayı amaçlayan haberlerdeki iddiaları Doğan Holding avukatına sorduk. Dava sürecini takip eden  avukat dün Sabah gazetesinin manşetini kaplayan ‘Doğan’ın ara kararla teminatı durdurma talebi reddedildi’ başlıklı haberine ‘yalan’ yanıtı verirken, grubun teminat göstermese bile faaliyetlerini kesintisiz devam ettirebileceğini yeniden hatırlattı. 

İşte sorularımızın yanıtları:

Grubun ara kararla teminatı durdurma talebinin reddedildiğine ilişkin basında bugün (dün) haberler çıktı. Bu konuda ne diyorsunuz?
Yalan. Bizim durdurma talebimiz hakkında hiçbir mahkeme hiçbir karar almadı.

Haberlerde sürekli Doğan Grubu’na ihtiyati haciz uygulanacağına ilişkin ibareler yer alıyor.  Bu ne anlama geliyor?
Gerek teminat talebi, gerekse haciz prosedürünün durdurulması için yürütmenin durdurulması için talepte bulunduk. Mahkemenin bir tanesi dava dilekçesini tebliğ etti ‘iş acildir’ dedi ve ‘yedi gün içinde cevap ver’ dedi. Yani kanundaki 30 günü yedi güne kısalttı. Mahkemenin kanunla acil işlerde kısaltma hakkı bulunuyor. Diğer mahkeme ise süreyi kısaltmadı tebliğe çıkarttı ve ‘30 gün içinde cevabını ver’ dedi.
Yani mahkemenin bir tanesi yedi gün  içinde cevap verecek. Diğer ise 30 gün içinde bizim yürütmenin durdurulması talebimiz hakkında kararını bildirecek. 

Bu arada teminat için verilen süre dokuz Ekim’de (bugün) doluyor. 
Şimdi o şöyle. Bize inceleme raporu ve buna dayanan vergi ve ceza salınma tahakkukları tebliğ edildikten sonra dediler ki ‘15 gün içinde yeterli teminat gösterin yoksa haczedecegiz’. Yarın sona eren süre teminat gösterme süresidir. 

Peki 9’unda ihtiyati haciz işlemi başlatılacak deniyor?
Bu ihtiyati haciz prosedürünü vergi dairesi herzaman başlatabilir. Karar aldılarsa başlatacaklardır. Başlatacakları zaman belli haciz işlemlerini yerine getireceklerdir. Tabii biz yarın akşama (bu akşama) kadar teminat gösteremezsek... 

Peki ihtiyati haciz sözkonusu olursa grubun faaliyetleri nasıl etkilenir? Bu karar grup için ne anlam ifade edecek?
Faaliyetleri hakkında hiçbir şey ifade etmez. Bakın Doğan Yayın Holding’te de aynı şeyi yaşadık. Biliyorsunuz Doğan Yayın Holding’in aylardır tüm faaliyetleri devam ediyor. 

Orada teminat gösterilmedi mi?
Hayır. Orada da haciz suretiyle... 

Sonuç olarak grup borçlu ve alacaklılarıyla sağlıklı biçimde ticari faaliyetlerini sürdürebilecek mi?
Şayet bunun arkasındaki sorunuz ‘Kanal D, Star TV ve CNN Türk ne olacak?’ ise devam edecek diyoruz. 

Peki Doğan Yayın Holding’in tamamı için ne anlam ifade edecek? 
Teminat verilemese de faaliyetlerine devam ederler. Yani pazartesi günü faaliyetler duracak değil...