Doğan Holding'den ön yeterlilik başvurusu

Doğan Holding'e bağlı D telekomünikasyon, Telsim ihalesi için ön yeterlilik başvurusunda bulundu. İMKB'nin günlük bülteninde yer alan Doğan Holding açıklamasında...

İSTANBUL - Doğan Holding'e bağlı D telekomünikasyon, Telsim ihalesi için ön yeterlilik başvurusunda bulundu. İMKB'nin günlük bülteninde yer alan Doğan Holding açıklamasında, "Şirketimiz bağlı ortaklıklarından D Telekomünikasyon Yatırımları A.Ş., Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, Telsim Varlıkları Ticari ve İktisadi Bütünlüğü Satış Komisyonu Başkanlığı'na 'Telsim Varlıkları Ticari ve İktisadi Bütünlüğü İhale Şartnamesi' çerçevesinde ön yeterlilik başvurusunda bulunmuştur" denildi.
13 Aralık tarihinde yapılacak Telsim ihalesi için ön yeterlilik başvuruları dün itibarıyla sona erdi.
Uzanların İmarbank'tan kaynaklanan borçlarına karşılık TMSF'nin el koyduğu Telsim'in satış ihalesi için 16 Eylül itibarıyla yerli ve yabancı olmak üzere toplam 10 kuruluş şartname aldı. 2.8 milyar dolar muhammen bedelle satışa çıkarılan Telsim'e ilgi duyan firmalar arasında AFK Sistema, Norveçli Telenor, Mısırlı Orascom, Birleşik Arap Emirlikleri'nden Etisalat ve Hong Kong'dan Hutchison Whampoa gibi şirketlerin adı geçiyor. Yerli şirketlerden Sabancı Holding'in de Telsim'le ilgilendiği biliniyor.
Bu arada dünyanın en büyük cep telefonu şirketi İngiliz Vodafone Group'un üst düzey yöneticisi Arun Sarin, Telsim için teklif verebileceklerini ancak yönetim kurulunun henüz buna onay vermediğini, söyledi. Reuters'ın haberine göre Çek Cumhuriyeti'ni ziyaretinde gazetecilerin, Vodafone'un Telsim'e teklif verip vermeyeceğini sorması üzerine, "Umarım" yanıtını veren Sarin, konunun henüz kurul tarafından onaylanmadığını belirterek "Türkiye, yüksek nüfusu ve piyasaya girişin az olması nedeniyle ilginç özelliklere sahip bir ülke" dedi.