Doğan, POAŞ'ı almaya yakın

Doğan Holding, İş Bankası ve iştiraklerinin Petrol Ofisi'ndeki yüzde 44.05'lik hissesini almak için görüşmeye başlıyor. Anlaşma sağlanırsa Doğan Holding'in hisseleri yüzde 88.36'ya ulaşacak.

İSTANBUL - Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş., iştiraklerinden Petrol Ofisi A.Ş.'nin sermayesindeki Türkiye İş Bankası ve iştiraklerine ait yüzde 44.05 hisseyi satın alacak. Doğan Şirketler Grubu'ndan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na (İMKB) gönderilen açıklamada, şirket iştiraklerinden Petrol Ofisi A.Ş.'nin (POAŞ) sermayesinde İş Bankası ve iştiraklerine ait hisselerin tamamının, şirket tarafından satın alınması için görüşmelere başlanması kararı alındığı belirtildi. İş Bankası'ndan borsaya gönderilen açıklamada da, şirket yönetim kurulunun dünkü kararı uyarınca, bankanın sahibi olduğu Petrol Ofisi A.Ş. hisse senetlerinin Doğan Grubu'na satışına ilişkin, Doğan Grubu ile görüşmelere başlanması hususunda genel müdürlüğün yetkili kılındığı kaydedildi.


İMKB'ye her iki gruptan da yapılan açıklamada başka bir ayrıntı yer almadı. En son açıklanan ilk çeyrek bilanço dipnotlarına göre, Petrol Ofisi'nin yüzde 44.31'i Doğan Holding, yüzde 35.95'i İş Bankası'na, yüzde 4.05'i İş Bankası grubu şirketlerinden Camiş Yatırım Holding ve yüzde 4.05'i Camiş Madencilik'e ait bulunuyor. Şirketin yüzde 11.64'ü ise İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem görüyor. İş Bankası ve iştiraklerine ait toplam yüzde 44.05 oranındaki Petrol Ofisi hissesinin değeri şirketin 417 milyon 450 bin YTL'lik ödenmiş sermayesine ve İMKB'deki 5.10 YTL'lik fiyata göre hesaplandığında 689 milyon 575 bin dolara tekabül ediyor. Türkiye akaryakıt sektörünün önde gelen şirketlerinden olan Petrol Ofisi, 1990 yılı içinde özelleştirme kapsamına alınmıştı. 21 Temmuz 2000 tarihinde yüzde 51 hissesi Özelleştirme İdari Başkanlığı (ÖİB) tarafından İş Bankası ve Doğan Holding ortaklığıyla kurulmuş olan İş Doğan Petrol Yatırımları'na satıldı. 2002 yılının Mart ayında ise Petrol Ofisi'nin ikincil halka arzında yüzde 16.5 oranında hissesi ÖİB tarafından halka satıldı.
3 bin 885 istasyonu var
2002 yılının Temmuz ayında ise Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın elinde kalan yüzde 25.83 oranındaki Petrol Ofisi hissesi, şirketin yüzde 51'ine sahip olan İş Doğan Petrol Yatırımları tarafından satın alındı. Aynı yıl içerisinde Petrol Ofisi, ana ortaklığı İş Doğan ile, mevcut tüm aktif ve pasiflerinin devralınması suretiyle birleşti. Petrol Ofisi A.Ş.'nin şu an 3 bin 885 istasyonu, 5 bin bayii, 2 madeni yağ harmanlama tesisi, 12 tesisi bulunuyor. Şirketin 26 ikmal ünitesi ve bin 34 personeli var.