Doğan: Sabah'ın haberi yargıyı etkilemeye yönelik

Doğan Holding, Sabah gazetesinin dünkü haberi ile ilgili, 'Sabah'ın haberi uydurma, kasıtlı ve yargıyı etkileyeme yönelik' açıklamasında bulundu

İSTANBUL - Doğan Holding’ten yapılan yazılı açıklamada, Sabah gazetesinde yer alan ‘Doğan ve Yöneticilerini Malvarlığı Telaşı Sardı’ başlıklı yazının uydurma, kasıtlı ve kamuoyu ile bağımsız yargıyı etkilemeye yönelik olduğu belirtildi.
Açıklamada, “Sabah’ın bir kampanyaya dönüştürülen hukuka, ahlâka ve yayıncılık ilkelerine aykırı bu yayınları, medya sektörü adına vahim bir talihsizlik olarak değerlendiriyoruz” denildi.
Doğan Holding’den yapılan yazılı açıklama şöyle: “Sabah gazetesinin 9 Ekim nüshasında yer alan ‘Doğan ve Yöneticilerini Malvarlığı Telaşı Sardı’ başlıklı yazı yine uydurma ve kasıtlı olup, kamuoyunu ve bağımsız yargıyı etkilemek üzere yapılmıştır. Sabah gazetesinin dürüst bir gazetecilik örneği göstererek konuyla ilgili bu ve önceki düzeltmelerimizi yayımlamasının basın meslek ilkelerine uygun bir davranış olacağını değerlendirmekteyiz. Haberdeki iddialara yönelik olarak gerçekler aşağıda yer almaktadır;

* İstanbul’da bulunan 11 vergi mahkemesinin, şimdilik sekizinde grubumuz adına açılmış davalar görülmektedir. Davaların sadece beş mahkemede görüldüğü iddiası asılsızdır. Bundan sonra açılacak davalar da Ulusal Yargı Ağı (UYAP) sistemi aracılığı ile kendi kuralları içinde tevzi edilecektir.

* Ö.T. rumuzu ile belirtilen, Av. Özgür Türkmen mahkemeye sabah 09.00’da değil, öğleden sonra gitmiş ve davayı öğleden sonra açmıştır.

* Grubumuz adına herhangi bir avukatın veya başka birinin İstanbul Vergi Mahkemesi’nde görevli adli personele bahsedildiği gibi harçlık vermesi kesinlikle söz konusu değildir. Bu iddialar grubumuzda görev yapan avukatlara karşı suç oluşturmakta olup, avukatlara karşı işlenen suçların hâkimlere karşı işlenen suçlar gibi işlem göreceğini iddia sahiplerine hatırlatmak isteriz.

* Mahkemedeki kamera kayıtları ile bir ilişkimiz olabileceğinin düşünülmesi dahi abesle iştigaldir.

* Kamuoyunu yanlış bilgilendiren, İstanbul Vergi Mahkemeleri’nde görev yapan hâkimler ile adliye personelini de zan altında bırakan ve adil yargıyı etkileme amacı taşıyan bu haberlerle ilgili olarak Doğan Holding her türlü yasal hakkını kullanacaktır.

* Yasal ve etik olmayan bu yönlendirmelere rağmen, Türkiye’de hâkimlerin olduğu, hukuka ve vicdanlarına göre karar verdiklerine inancımız tamdır.”

4.8 milyar TL’lik teminat
Doğan Yayın Holding (DYH), şirket ve bağlı ortaklıklarının vergi aslı, cezaları ve gecikme faizine karşılık istenen 4.8 milyar liraya karşılık teminat gösterdiğini açıkladı. DYH’den Kamu Aydınlatma Platformu’na yaptığı açıklamada, şöyle denildi: “Doğrudan bağlı ortaklığımız Doğan TV Holding ve dolaylı bağlı ortaklıklarımız D Yapım Reklamcılık ve Dağıtım ile Doğan Prodüksiyon Hizmetleri’nin ayrı ayrı aktiflerinde kayıtlı D Yapım Reklamcılık ve Dağıtım, Doğan Prodüksiyon Hizmetleri ve Alp Görsel İletişim Hizmetleri hisseleri, Vergi İnceleme Raporlarında Gelirler Kontrolörleri tarafından hesaplanan ve vergi aslı ve ceza ihbarnamelerine esas teşkil eden değerler üzerinden teminat olarak gösterilmiştir. Diğer taraftan, üçüncü kişilere ait 44 ayrı taşınmaz ile Alp Görsel İletişim Hizmetleri tarafından 2 milyar 693 milyon lira tutarındaki kesin ve süresiz banka teminat mektubu da teminat olarak gösterilmiştir.”
Mevzuata göre, bu aşamadan sonra vergi dairesi gösterilen teminatlara ilişkin değerlendirme yapacak. Yapacağı inceleme sonucunda, teminatları yeterli bulabileceği gibi, yetersiz bulursa ek teminat isteme hakkına da sahip.

Doğan hisseleri uçtu
Danıştay’ın teminat ve ihtiyati haciz kararının yürütmesini durdurma kararını açıklanmasının ardından haftanın son günü Doğan Holding hisseleri de hızlı bir ralli yaşadı. Gün içinde 1.17 TL’ye kadar yükselen Doğan Yayın Holding hissesi kapanışta yüzde 13.86’lık primle 1.15 TL’ye ulaşırken, Dogan Holding hisseleri ise gün içinde 1.13’e kadar yükselerek kapanışta yüzde 12.12’lik çıkışla 1.11 TL seviyesine ulaştı. Grubun bir diğer borsada işlem gören şirketi olan Hürriyet Gazetecilik ise günü yüzde 4.23’lük primle 1.48 TL seviyesinden tamamladı. Hürriyet hisseleri gün içinde 1.58 seviyesine kadar yükseldi.bigPara.com