Doğan süte renk katacak

Doğan Organik Ürünler A.Ş., uluslararası organik süt sertifikası alarak Türkiye'de bir ilke imza attı. Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan'ın doğduğu bölgeye istihdam yaratma hedefi doğrultusunda...
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

İSTANBUL - Doğan Organik Ürünler A.Ş., uluslararası organik süt sertifikası alarak Türkiye'de bir ilke imza attı. Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan'ın doğduğu bölgeye istihdam yaratma hedefi doğrultusunda Gümüşhane'nin Kelkit ilçesinde kurulan Doğan Organik Ürünler A.Ş., tesislerinde üretilen organik süt, Pınar Süt'ün Eskişehir'de bulunan fabrikasında paketlenerek Türk tüketicisiyle buluşacak.
Uluslararası organik süt sertifikasının alınması nedeniyle düzenlenen toplantıda konuşan Doğan Organik Ürünler A.Ş. Genel Müdürü İlhan Başaran, "Aralık 2004'te başlattığımız organik sütte uluslararası sertifikasyon sürecimizi altı ayda tamamlayarak 5 Haziran itibarıyla organik çitflik ve süt sertifikamızı aldık. Bu yıl pazara 3 bin ton organik süt sunulacak ve bu şekilde organik süt hasılatında yüzde 15'lik artış olacak. 2008'de hedefimiz organik süt üretimini 8 bin tona çıkarmak. Ayrıca içme sütü pazarına da yüzde 5'lik katkımız olacak" dedi.
Geçim kaynağı oldu
Organik sütün Kelkit'te 93 ailenin 4 bin 88 dekarda ürettiği organik yem bitkileriyle beslenen stresten uzak ve verim artırıcı koşullarda tutulan 800 başlık sürüden elde edildiğini ifade eden Başaran, bu sütün antibiyotiksiz, büyüme hormonu kullanılmamış, sentetik ve kimyasal madde ilavesi yapılmayan, uluslararası organik belgesi olan sağlıklı bir ürün olduğunu anlattı. "Üretim miktarımız arttıkça, başka organik süt ürünlerini de pazara sunmayı planlıyoruz" diyen İlhan Başaran, tesislerde üretilen organik sütteki toplam bakteri miktarının da 100 mililitrede 100 bin bakterinin altında ve Avrupa standartlarına uygun olarak 10-15 bin seviyelerinde olduğunu vurguladı.
Günlük süt üretimlerinin 7.5-8 ton civarında bulunduğunu hatırlatan Başaran, üretilen organik sütün, Pınar'ın Eskişehir'deki fabrikasına gönderileceğini onların da ürünü tüketiciyle buluşturacağını açıkladı. Organik tarıma Avrupa başta olmak üzere tüm dünyada büyük talep olduğunu aktaran Başaran şöyle devam etti:
"Pazar yılda yüzde 20'nin üzerinde büyüyor. Dünyada 130'dan fazla ülkede 18 milyon hektarda organik tarım gerçekleştiriliyor. Organik tarımın yıllık cirosu 27 milyar dolar düzeyinde. Ancak Avrupa'da bu konuda büyük markalar henüz oluşmadı. Eğer Türkiye'de iyi bir politika oluşturulursa organik tarımdan ciddi ihracat geliri elde edilebilir. Türkiye'nin elinde önemli bir fırsat var."
Organik tarımla ilgili olarak Türkiye pazarı hakkında da bilgi veren Başaran şunları söyledi:
"2004 yılında Türkiye'de 9 bin 314 çitfçi, 162 bin 192 hektarda 279 bin ton organik ürün üretti. 16 bin 393 tonluk ihracat yapılırken, 33 milyon 76 bin dolarlık da ihracat geliri elde edildi. Türkiye'nin toplam ihracatında tarımsal ürünler 7.6 milyar dolarla yüzde 11.5-12'lik paya sahipken, organik tarım ürünlerinin payı binde 4 seviyesinde gerçekleşti."
Yatırıma devam
Doğan Organik Ürünler A.Ş.'nin bölgedeki yeni hedefleri ve yatırımları hakkında da açıklamalarda bulunan İlhan Başaran, bölgedeki çiftçilerle sözleşmeli süt sığırcılığı konusunda işbirliği yapacaklarını ifade etti. Başaran şöyle devam etti:
"Bu konudaki üretim daha küçük işletmelerde yapılacak. Biz üreticilere hayvan sağlığı, sağım, hijyenik koşullar, verim artırma teknikleri gibi konularda destek vereceğiz. Ayrıca ürettikleri ürünü satmaları konusunda da yardımcı olacağız. Ekim ayından itibaren de yaklaşık iki yıl devam edecek bölge çitfçilerine organik tarım ve hayvancılık konularında bilinçlendirmeye yönelik eğitim projesine başlayacağız. Proje Birleşmiş Milletler Kalkınma Örgütü, Aydın Doğan Vakfı ve Kelkit Aydın Doğan Meslek Yüksek Okulu tarafından yürütülecek."