Doğan Telekom: TT'nin asıl düşmanı GSM, biz tatlı-sert rekabet istiyoruz

Uzak mesafe telefon hizmetleri'nde tüm sınırları kaldıracak A tipi operatörlük hizmetinde testlerin aralık ayında bitmesi beklenirken asıl problemin 'idari iletişim'de yaşanacağı belirtildi.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

İSTANBUL - Uzak mesafe telefon hizmetleri'nde tüm sınırları kaldıracak A tipi operatörlük hizmetinde testlerin aralık ayında bitmesi beklenirken asıl problemin 'idari iletişim'de yaşanacağı belirtildi.
Türk Telekom'un A tipi lisans alan operatörlerle çalışmak isteyen abonelere, iptal için ya kendilerinin gelmesini ya da noterden vekâletname istediğini söyleyen Doğan Telekom Genel Müdürü Cem Erkun, "Özel sektörde ise resmi belge ya nüfus cüzdanının fotokopisi ya da imzalı bir başvuru formudur. Türk Telekom'un bu prosedürü sistem işleyişe açıldığında en büyük problemimiz olacak. Şu anda sektörün çatısı Telkoder'le ortak hareket ederek bu sorunu aşmaya çalışıyoruz" dedi. A tipi lisans alan operatörlerin Türk Telekom'un düşmanı olmadığını, asıl düşmanın ya da rakibinin GSM operatörleri olduğunu vurgulayan Erkun, "Türk Telekom'un doğrudan savaşı, dünyada olduğu gibi GSM sektörüyle. Biz Türk Telekom'un en iyi partneri olmalıyız, onlarla tatlı-sert rekabet yapmak istiyoruz. Aslında biz büyüdükçe Türk Telekom'un kapasitesi de daha verimli kullanılır hale geliyor" diye konuştu.
'Eskiden arz ederdik, şimdi rica'
Herhangi bir rakam tuşlamaya ya da ek bir cihaza gerek duymadan uluslararası telefon görüşmesine imkân tanıyan A tipi lisans sahiplerinin pazara gerçek girişinin en erken 2007 yılında olması bekleniyor. 2005 yılında 52 operatör uzak mesafe telefon hizmeti için lisans aldı ancak şu anda bir kısmı konsolidasyon bir kısmı da kendi isteğiyle piyasadan çekilince bu sayı 40'a düştü. Şu anda fiilen çalışan operatör sayısı ise yaklaşık 15. Operatörler Türk Telekom'un gerekli altyapıyı hızlı bir şekilde yenilememesi nedeniyle Türkiye'nin her yerinde hizmet verememekten yakınıyor. Cem Erkun, bu durumu "Şu anda özürlü hizmet veriyoruz" şeklinde tanımladı.
Erkun, Doğan Telekom olarak lisansları aldıkları tarihten itibaren beklentilerinin 2.5 kat üzerinde bir ciroya ulaştıklarını, 2006 yılını 18-20 milyon dolar ciroyla kapatacaklarını belirtti. Erkun, 2007 hedeflerinin ise 2.5 kat büyümek olduğunu sözlerine ekledi. Türk Telekom'un özelleştirilmesi sonrası, en azından iletişimin iyileştiğini, çalışma şartlarının olumlu hale geldiğini anlatan genel müdür Erkun, "Eskiden devlet kuruluşu olduğu için arz ederdik, şimdi rica ediyoruz" ifadesini kullandı. Sektörde serbestleşme işlerinin 90'larda tamamlanmış olması gerektiğine dikkat çeken Erkun, şunları söyledi: "Artık Türk Telekom'un mantalitesinin değişmesi lazım. Bizim zaten yanlış abonelik iptallerinden doğacak zararlara karşı milyonlarca dolarlık teminatlarımız var."
Skype'ı faturalandırdı
Ücretsiz konuşma sistemi Skype'ı Türkiye pazarına sunan Doğan Telekom, bir ilki de gerçekleştirdi. Skype'la çalışan şirketlere bunu faturalandırma ve telekom servislerini gider olarak gösterebilme fırsatı sunduklarını anlatan Cem Erkun, devlete de vergi verdiklerini ifade etti. Türkiye'de 2 milyona yakın Skype kullanıcısı olduğunu aktaran Erkun, "Doğan Telekom'un ödeme altyapısı var. Kredi kartı tahsilatlarını biz yapıyoruz bunları da şirket adına faturalandırıyoruz" dedi.
Yeni konsolidasyon olacak
Uzak mesafe telefon hizmetlerinde özel sektörde abone potansiyeli 5 milyona yaklaşırken pazar büyüklüğünün de 400 milyon dolar düzeyinde olduğu belirtiliyor. Önümüzdeki dönemde telekom sektöründe A tipi hizmetler hayata geçirildiğinde bir konsolidasyon daha bekleniyor.
Siemens dect telefonlara Doğan Telekom desteği
A tipi lisans aldıklarını ama teknik şartlar oturmadığı için C tipi faaliyet gösterdiklerini söyleyen Cem Erkun, şu anda dokuz markayla piyasada olduklarını belirtti. Arama kartlarında Doğan Telekom'un müşteri sayısının 100 bini aştığını, pazarda yüzde 30'a yakın pazar payına sahip olduklarını açıklayan Erkun, "KOBİ ve ev kullanıcıları pazarında ise dialer cihazlarımızla hizmet veriyoruz. Müşteri yerine uluslararası telefon görüşmesi yapması için bağlantıyı direkt kuran bu cihazda müşteri sayımız 20 bin. Nalofon kablolu telefonla ise uluslararası görüşmeler Doğan Telekom, yurtiçi görüşmeler Türk Telekom üzerinden gerçekleştiriliyor. Siemens'le bir anlaşma yaptık. Ocak ayından itibaren tüm Siemens dect telefonlar bu özelliğe sahip olacak" dedi.