'Doğru firmadan, doğru konut alan her zaman kazançlı çıkar'

'Doğru firmadan, doğru konut alan her zaman kazançlı çıkar'
'Doğru firmadan, doğru konut alan her zaman kazançlı çıkar'

Kazanmak isteylere markalı konut almayı tavsiye eden Gacemer, ?Başımı sokacak bir evim olsun? diyenler için devlet ev yapıyor? dedi.

Son 10 yılda hiçbir yatırım aracının doğru yerden alınan konut kadar sahibine kazanç sağlamadığını söyleyen Sinpaş GYO Satış Genel Müdür Yardımcısı Seba Gacemer, 'Bizden konut alanlar yüzde 200 ile 500 kazandı' dedi
Haber: SATFİYE YUVA KİREÇCİ / Arşivi

İSTANBUL - Aqua City, İstanbul Palace, Central Life’ında aralarında bulunduğu birçok başarılı projeye imza atan Sinpaş GYO’nun Satış Genel Müdür Yardımcısı Seba Gacemer, “Konut alırken, doğru firma, doğru proje, doğru lokasyon son derece önemli. Bugüne kadar bizim projerimizden konut alanlar yüzde 200 ile 500 arasında kazanç sağladı. Örneğin 1999’da Aqua City’i satışa sunduk. Bugün oranın değeri yüzde 500 arttı. Hiçbir yatırım aracı doğru yerden alınan konut kadar kazandırmadı” dedi. 
Kazanmak isteyen tüketicilere markalı konut almayı tavsiye eden Gacemer, “Başımı sokacak bir evim olsun’ diyenler için devlet zaten ev yapıyor. Ama ‘Onca yıl çalıştım güzel bir evim olsun. Ben içinde otururken de değer kazansın’ diyorsanız markalı konut almanız lazım. Bizim projelerimiz daha şantiye halindeyken kazandırmaya başlar. O nedenle piyasadaki ucuz konutlara biraz dikkat edin. Bugün 80 liraya aldığınız evin fiyatı 1.5 yıl sonra da 80 lira olarak kalabilir” açıklamasında bulundu.

‘Fiyatlar yükselecek’
İstanbul’da orta ve orta üstü gelir grubuna hitap eden 67 bin 800 konut olduğunu, bunun da 24 bin 100 adedinin stokta bulunduğunu hatırlatan Seba Gacemer, sözlerine şöyle devam etti:
“Altı ay içinde planlanan 10 bin 500 konut var. Yıllık konut ihtiyacı İstanbul’da 100 bin, Türkiye genelindeyse 500 bin adet. Ancak krizden sonra konut arzı yüzde 20 azaldı. Bu da fiyatlara zam geleceğini gösteriyor. Biz dahil piyasadaki pek çok büyük firma da iki yıl boyunca gerçek bir zam yapmadı. Devrimci fiyatlar uygulandı. Ya da fiyat açılımlarına gittik. Fakat şimdiden sonra gerçek zamlar gündeme gelecek. O yüzden konut almak isteyenler için uygun bir dönemdeyiz.” 

Para beklemede
Krizde parasını TL ve dolar mevduatına yatıran muhafazakâr yatırımcıların üçüncü bir yatırım alanı olarak kendilerine en yakın gayrimenkulu gördüklerini belirten Seba Gacemer, “Bu iki alandaki toplam mevduat krizde 400-450 milyar liraya ulaştı. Bunun sadece yüzde 20’si, 90 milyar TL’si konut sektörüne yönlendirilse, sektörde çok enteresan, ciddi fırsatlar yaratabiliriz” diye konuştu.
Sinpaş GYO Satış Genel Müdür Yardımcısı Seba Gecamer, krizden sonra TL mevduatların 249 milyar 500 bin liradan 280 milyar TL’ye, dolar mevduatların da 99 milyar 115 dolardan 101 milyar dolara yükseldiğini, 179 milyar 375 bin lira olan tahvil ve Hazine bonosunun ise 215 milyar TL’ye ulaştığını sözlerine ekledi. 

‘72 ay vade iyidir’
Tüketicilerin krizde 120 ay yerine en fazla 60 veya 72 ay vadelere yönlenmeleri tavsiyesinde bulunan Seba Gacemer, “Şu anda 60 ayda aylık yüzde 0.98, 72 ayda ise 0.91 faiz oranı uyguluyoruz ve tüketicilere daha çok 72 ayı öneriyoruz. Vadenin 120 aya uzaması havanda su dövmek gibi, azıcık bir fark için bu yükü sırtlamamak gerekir” diye konuştu. 

Yatırıma devam 
Sektörde 30 yıldan fazladır hizmet veren Sinpaş, 2.5 yıl önce Sinpaş GYO’yu kurdu. Sinpaş GYO olarak şu ana kadar altı projede 3769 konuta imza atıp 1 milyar 380 milyon TL ciroya ulaştıklarını söyleyen Sinpaş GYO Genel Müdür Yardımcısı Seba Gacemer, 20 gün içinde Halkalı’daki Bosphorus City projelerinde Çırağan Sarayı ile Dolmabahçe Sarayı’nı yeniden yorumlayacakları 1200 konutluk İstanbul Sarayları adındaki yeni bölümü satışa çıkaracaklarını söyledi.
Böylece 2.5 yılda inşa ettikleri konut sayısının 8 bin 61’e çıkacağını belirten Gacemer, “2010 yılı için ise Ankara Yeni Mahalle, Çankaya Dikmen, Şişli Bomonti ve Ataşehir Ümraniye Çakmak’ta olmak üzere toplam 4 bin 800 konut üretmeyi planlıyoruz” dedi. Seba Gacemer, 2 Kasım’da Bill Clinton ve Schröder’in de katılacağı Sürdürülebilir Barış İçin Liderlik semineri düzenleyeceklerini hatırlattı.