'Doğu-batı koridoru stratejik değerde'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin gerçekleştirdiği projelerle enerji arz güvenliğine önemli katkıda bulunabileceğini belirterek...

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin gerçekleştirdiği projelerle enerji arz güvenliğine önemli katkıda bulunabileceğini belirterek, "Doğu-batı enerji koridorunun, bölgenin enerji kaynaklarına doğrudan erişimin sağlanmasında stratejik değeri var" dedi.
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Cambridge Energy Research Associates (CERA) tarafından düzenlenen Enerji Konferansları dizisinin dokuzuncusu 'Doğu Batıyla Buluşuyor' temasıyla İstanbul'da başladı. Konferansın açılışında konuşma yapan ve Türkiye'nin enerji vizyonu hakkında bilgi veren Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:
"Türkiye'yi, doğu-batı ve kuzey-güney eksenindeki transit ülke haline getirmeyi amaçlıyoruz. Ceyhan terminalini enerji, ticaret merkezi haline dönüştürmeyi hedefliyoruz. Sırada Samsun-Ceyhan bypas petrol boru hattı ile Bakü-Tiflis-Erzurum ve Hazar geçişli doğalgaz boru hattı projeleri var. Türkiye olarak 21. yüzyılın ipekyolu' olarak adlandırılan doğu-batı enerji koridorunun gerçekleştirilmesine öncülük ediyoruz. Nabucco ve Türkiye-Yunanistan-İtalya doğalgaz boru hattıyla Hazar Havzası ve Ortadoğu'nun doğalgazını Avrupa'ya taşıyarak Avrupa Birliği'nin doğalgazda 4. arteri olma yolunda önemli adımlar atıyoruz."
'İstanbul tehdit altında'
Enerji arzında, petrol tankerlerinin Türk boğazları gibi hassas noktalardan geçişlerinin emniyete alınmasının önemine değinen Erdoğan, tanker trafiğinin denizi ve İstanbul'u tehdit edecek şekilde arttığını vurguladı. Başbakan, "Bu dar su yolundan petrol taşımacılığının sürdürülebilir olmadığını herkes kabul etmeli Bu tehdit altında yaşamamız mümkün değil" diye konuştu.