Doğuş Grubu, Dalmaçya kıyılarında marina inşa ediyor

Doğuş Grubu, Dalmaçya kıyılarında marina inşa ediyor
Doğuş Grubu, Dalmaçya kıyılarında marina inşa ediyor

Mandalina Marina& Yacht Club?ın imza törenine Doğuş Holding İcra Kurulu Başkanı Hüsnü Akhan da katıldı.

Turgutreis, Didim ve Dalaman'da marinalar inşa eden Doğuş Grubu, bu alanda yurtdışındaki ilk yatırımını Hırvatistan Sibenic'te gerçekleştiriyor. Kuruluş burada değeri 75 milyon avroyu bulan marinanın yanı sıra otel ve alışveriş merkezi de yapacak

İSTANBUL - Marinacılıkta Türkiye’nin en büyük yatırımcılarından biri haline gelen Doğuş Grubu, bu alanda bölgesel oyuncu olma hedefi doğrultusunda ilk adımını Hırvatistan’da attı. Doğuş Grubu, Sibenic’te bulunan Mandalina Marina&Yacht Club’ın hem hissedarı, hem de geliştirici ve işletmeci ortağı oldu.
Doğuş Grubu, bu projede lüks marina yatırımlarında dünyanın önde gelen şirketlerinden ABD kökenli Island Global Yachting (IGY) ve Hırvatistan’ın önde gelen yatçılık ve denizcilik şirketlerinden Nautical Center Prgin (NCP) ile ortak hareket edecek. Yurtdışındaki ilk projesi için ABD’li IGY ve Hırvat NCP şirketleriyle ortaklık anlaşması imzalayan Doğuş Grubu, Dalmaçya Kıyıları’nın incisi Sibenic’te yer alan Mandalina Marina&Yacht Club’daki mevcut marinanın otel ve alışveriş sahaları ile geliştirilmesi ve bunun yanı sıra 30 metre üzerindeki mega yatların demirleyebileceği ‘mega yat marinası’nın yapım ve inşaatını üstlendi. Tüm bu yapım ve inşaat çalışmalarını Doğuş İnşaat’ın gerçekleştireceği açıklandı.
Yatırıma devam
Bu zamana kadar Turgutreis ve Didim’de kurduğu D-Marin marinaları ile toplam 110 milyon doların üzerinde yatırım yapan, halen proje aşamasındaki D-Marin Dalaman Marinası için ise 100 milyon doların üzerinde yatırım planlayan Doğuş Grubu, marina yatırımcılığı ve işletmeciliğinde elde ettiği deneyimi Hırvatistan Projesi ile yurtdışına taşıyor. Doğuş Grubu, imzaladığı anlaşma çerçevesinde Sibenic’teki mevcut marinanın geliştirilmesi, yenilenmesi, yeni mega marinanın yapımı ve marina kompleksinin tamamının işletmesinde rol alacak.
Mandalina Marina&Yacht Club’daki mevcut marinaya ortak olan, bunun yanı sıra IGY ve NCP şirketleriyle yaptığı işbirliği ile marina alanında biri 4 yıldızlı biri ise 5 yıldızlı olmak üzere iki otel ve bir alışveriş sahasının yapımını üstlenen Doğuş Grubu, Mandalina Marina&Yacht Club’da bir de mega yat marinası inşa edecek.
Toplam yatırım tutarı 75 milyon avro’nun üzerinde planlanan projede, bu tutarın yaklaşık üçte biri Doğuş Grubu tarafından karşılanacak. Mandalina Marina&Yacht Club’ın işletmesi ise IGY ile Doğuş Grubu’nun ortaklığında yürütülecek.

‘Bölgesel oyuncu olacağız’
Hırvatistan Cumhurbaşkanı Stjepan Mesic’in de katıldığı imza töreni için Hırvatistan’da bulunan Doğuş Holding İcra Kurulu Başkanı Hüsnü Akhan, Hırvatistan’da yaptıkları işbirliği anlaşmasının marinacılık ve yatçılık sektöründe bölgesel oyuncu olma stratejilerinin en somut sonucu olduğunu dile getirdi.
Hüsnü Akhan, şöyle devam etti:
“Hırvatistan marinacılık ve yatçılık alanında dünyanın en hareketli pazarı. Akdeniz havzasında giderek etkinliğini artıran, bu alanda hem deneyim hem de potansiyel açısından çok kuvvetli bir oyuncu.
Bir yandan bu ülkenin bu alandaki önde gelen yatırımcı ve hizmet sağlayıcılarindan NCP ile, diğer taraftan lüks marinacılıkta liderliğini kanıtlamış ABD’li IGY ile ortaklığımız, D-Marin ile Türkiye’de ulaştığımız başarılı noktanın, uluslararası alanda da tescili anlamına geliyor. Doğuş Grubu olarak, marinacılıkta bölgesel oyuncu olma iddia ve hedefimizde kararlılıkla ilerlemekteyiz. Bu amaçla yatırımları sürdüreceğiz.” (Radikal)