Doğuş'un arzında yöntemi tartışıyoruz

Doğuş'un arzında yöntemi tartışıyoruz
Doğuş'un arzında yöntemi tartışıyoruz

Şahenk (sağda), Ergun Özen ile birlikte bankayı bir süre daha yönetme konusunda yeni ortakla anlaştı.

FİNANS SERVİSİ
Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Doğuş Holding’in halka arz çalışmalarına ilişkin, halka arzın sektörel mi holding bazında mı yapılacağını tartıştıklarını söyledi. Yatırım bankalarından görüşler aldıklarını ifade eden Şahenk, “Sonunda bir ürünü piyasaya getirdiğiniz zaman anlaşılabilir, rahat değer biçilebilir ve yatırımcıya da orta uzun vadede değer katabilir bir gerçek olması lazım. Sanıyorum en geç mart-nisan gibi, halka arzın sektörel mi yoksa holding bazında mı yapılacağı görülecek” dedi. Şahenk, satıştan elde edilen kaynağın nasıl değerlendirileceği konusunda da Türkiye ’de bankacılıkta daha birleşme ve satın almaların olması gerektiğini düşündüklerini ifade etti. 

Bankacılıkta büyüyecek yer var
Olabilecek özelleştirmelerden veya belli şekilde o ve bu nedenden dolayı satma düşüncesi olanlarla görüşmeler yapılabileceğini belirten Şahenk şunları söyledi:
“Bankacılıkta daha Türkiye’de büyüyecek çok yer var. Onun için belli bir yüzdesini açıkçası ileride Garanti Bankası büyürken orada kullanabiliriz. Bunun yanında grubun stratejik olarak baktığı bir enerji sektörü var. Burada bizim hem inşaat hem enerji gruplarımız birlikte çalışıyorlar. Oraya dönük bir şeyler yapabiliriz. Açıkçası senelerdir söylediğim şeyi yine söyleyeceğim, bildiğimiz işleri, kompedanı olduğumuz işleri iyi yapmaya devam edeceğiz. Oralarda derinleşeceğiz. Bunun dışında başka bir düşüncemiz yok.”

Garanti’den 5.2 milyar dolar kazandık
GE Capital Global Üst Yöneticisi (CEO) Dmitri Stockton, Garanti Bankası’nın kendileri için ‘mükemmel bir yatırım’ olduğunu söyledi.
GE Capital’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Garanti Bankası’na
2005 yılında yaptığı 1.85 milyar dolarlık ilk yatırımın ardından, tüm temettü işlemleri ve yüzde 18.6’lık hisse satışının tamamlanması ile toplamda 5.2 milyar dolar gelir sağlanmış olacak. Stockton, hisse satışına ilişkin açıklamasında, “Garanti Bankası, GE hissedarları için de büyük değer yaratmıştır. Beş yıl süresince Türkiye’nin en iyi performans sergileyen ve en yenilikçi bankasını yaratmak için Garanti’nin üst yönetimiyle çok yakın çalıştık” dedi. Açıklamada, 1 Kasım kapanış fiyatına göre, GE’nin elinde kalan yüzde 2.25’lik hisselerinin piyasa değerinin 588 milyon dolar olduğu da belirtildi. Hisse devralma işleminin, BBVA’nın Doğuş’tan hisse alımının tamamlanmasına ve izinlerin alınmasına bağlı olduğuna da işaret edilen açıklamada, bunun 2011 ilk çeyreği sonunda tamamlanmasının beklendiği vurgulandı.


    ETİKETLER:

    Türkiye