Doğuş'un gözü VW'nin mutfağında

Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Autoshow'u ziyaretinde otomotiv için, "Bizim grubumuza mal olmuş bir sektör" dedi. Volkwagen'in Türkiye distribütörü Doğuş Otomotiv Volkswagen...
Haber: SİBEL ÜNLÜ / Arşivi

İSTANBUL - Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Autoshow'u ziyaretinde otomotiv için, "Bizim grubumuza mal olmuş bir sektör" dedi. Volkwagen'in Türkiye distribütörü Doğuş Otomotiv Volkswagen, Skoda, Audi, Seat, Porsche'den sonra Bentley'in de resmi satıcısı oldu. Şahenk, konuya ilişkin "Volkswagen mutfağındaki bütün markaları Türk tüketicisine biz tanıtmak istiyoruz. Buna çıkmışların yanı sıra çıkacak olan markalar da dahil" diye konuştu.
Şahenk, "VW'nin yerinde olsam işini böyle iyi yapan bir distribütörün omuzlarına daha fazla yük veririm" diyerek temsilcisi oldukları son markanın, Bentley'in yüksek fiyatlı modellerinin Türkiye'de ne derece ilgi göreceğine ilişkin görüşünü şöyle aktardı: "Her markanın alıcısı vardır. Yollarda görülme oranı düşük de olsa bu modelleri meraklıları alır."
'Üretin derlerse üretiriz'
Doğuş Otomotiv'in sektörde bugün geldiği noktayı işin başındaki profesyonellerin yarattığını belirten ve otomotivin dünyayla entegre olmasının yanı sıra sevinmeden yapılmayacak işlerden olduğunu söyleyen Şahenk, VW'nin Türkiye'de ticari araç, model adı telaffuz edildiğinde ise Caddy'yi üretme gündemine dair şöyle konuştu: "Bu şirketin bize gö terdiği güvenin bir sonucu. Nihai karar VW'nin takdirindedir. Türkiye üretim için önemli bir merkez. VW de hesabını iyi yapan bir dev. Ben Türkiye'de üretimin olmasını çok isterim. Ülkemiz yan sanayii ve insan gücüyle sektörde çok önemli bir yerde. Üretin derlerse biz üretiriz."
'Türkiye'nin önü açık'
Şahenk, otomotiv sektöründe iç pazarda son dönem görülen yavaşlamayı ise 'tabiat kanunu' olarak değerlendirdi. "Talep bir yere kadar geldi biraz dinleneceğiz" diyen Şahenk, seçimlerden nasıl etkilenileceğine dair ise şu görüşü iletti: "Yavaşlatma etkisi olabilir. Biz, Doğuş olarak sonuca bakarız. Ancak uzun vadeli düşündüğümüzde Türkiye'nin 15-20 yılının önü açıktır. Memlekette kimsenin korkmaması gerekiyor" diye konuştu.
Şahenk, VW Binek Otomobil Genel Müdürü Birgül Ak Karacahisarlı'dan tasarımını Murat Günak'ın başında olduğu ekibin yaptığı ve üretimi yakında başlayacak olan konsept Iroc modeli hakkında bilgi aldı.'Çinli markaları küçümsememeli'
Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Autoshow'da sergilenen ve 'uygun fiyatlı olacak' öngörüsüyle tüketicilerde beklenti oluşturan Çinli otomobil markası Chery'ye ilişkin görüşlerini şu sözlerle dile getirdi: "Bu küresel ekonominin bir gerçekliği. Küçümsememek lazım. Çin ayrıca dünya kültürüne katkısı muhakkak bir halktır. Bugün de ekonomiye katkılarıyla gündemdedir. Çin, Kore, Japonya, İtalya, Almanya bu sektörün oyuncularıdır. Ancak otomotiv açısından Çinli markaların dünyayla daha fazla entegre olduklarında modeller için bahsi geçen rekabetçi fiyatları uzun süre koruyabileceklerini sanmıyorum."