Doğuya çağrı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan merakla beklenen teşvik paketini açıkladı. En avantajlı bölge Doğu ve Güneydoğu bölgeleri oldu.
Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

ANKARA- Yeni teşvik sistemi açıklandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan paketi tüm ekonomi bakanlarının katıldığı bir toplantıyla duyurdu.. Erdoğan en temel yeniliğin il bazlı teşvik dönemine geçilmesi olduğunu vurgularken sistemin 1 Ocak 2012’den itibaren geçekli olacağını belirtti. Erdoğan teşvik sistemini gösteren haritaya dikkat çekip “Haritada Doğu ve Güneydoğu illeri blok halinde kahverengiye boyandı. Şu anda bu bölgede terör tehdidi olmamış olsa, bölge süratle sıçrayacaktır” dedi. Yatırımcıları bölgeye davet eden Erdoğan, buralara yatırım yapacak bir işadamının SSK işveren payını, işçi payını ve gelir vergisi stopajını ödeyeceğini söyledi. Erdoğan, “Bu bölgedeki işverene sadece asgari ücret kalıyor” dedi. Stratejik sektörlerde hangi bölgede olursa olsun yüzde 40 katma değer üretecek her yatırımı destekleyeceklerini belirten Erdoğan, eğitimde de bölge ayrımı olmaksızın teşvik vereceklerini açıkladı. Stratejik sektörler, otomobil motorları, demir çelik, kimya, makine, tekstil olarak sıralanıyor.
Erdoğan gazetecilerin sorularını yanıtlarken sık sık Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile konuştu. Minimum 50 milyon lirayı aşan ve yüzde 40 katma değer üretecek stratejik yatırımlara teşvik verileceğini belirten Erdoğan, bu teşviklerin maliyetiyle ilgili soruya ilginç bir benzetme ile yanıt verdi. “Kavgaya girdiğiniz zaman yumruğun sayısı sayılmaz” diyen Erdoğan, “Neticeye bakacağız. Burada amaç cari açığı minimize etmek” dedi. Erdoğan stratejik yatırımlarda kullanılan enerjiye de destek vereceklerini söyledi.
Yeni sistemde, illerin 61 farklı kritere göre 6 ayrı bölgede sınıflandırıldığını belirten Erdoğan, bu listenin de sürekli olarak güncelleneceğini belirtti. Erdoğan, “Tunceli niye 6. bölgede değil de, 5. bölgede?” sorusuna ise, “Özel bir kriter veya filancanın tesiri gibi bir şey söz konusu değil, Sadece ekonomik değil, sosyal göstergeler de dikkate alındı” yanıtını verdi. 6. bölgede yatırım yapanların SSK işveren payı, SSK işçi payı ve gelir vergisi stopajından kurtulacağını kaydeden Erdoğan, ”Yani sadece asgari ücretle işgücünün emeğini satın almış oluyor. Kalanını devlet üstleniyor” diye konuştu.
Başbakan Erdoğan, tersanelerin gemi inşa yatırımları kapsamında istihdam ettikleri işçiler için SSK işveren primlerinin de devlet tarafından ödeneceğini kaydetti. 

İŞTE SİSTEMİN AYRINTILARI

Yeni sistemin 4 ana bileşeni
1-Genel Teşvik: KDV istisnası ve Gümrük Vergisi muafiyeti.
2-Bölgesel Teşvik: KDV istisnası, Gümrük Vergisi muafiyeti, vergi indirimi, prim desteği, yatırım yeri tahsisi, faiz desteği.
3-Büyük ölçekli yatırım teşviki: KDV istisnası, Gümrük Vergisi muafiyeti, vergi indirimi, sigorta desteği, yatırım yeri tahsisi.
4-Stratejik yatırımların teşviki: KDV istisnası, Gümrük Vergisi muafiyeti, vergi indirimi, prim desteği, yatırım yeri tahsisi, faiz desteği, KDV iadesi.

Stratejik yatırım desteği geldi
Stratejik yatırımlarda bölge ayrımı yapılmaksızın teşvik uygulanacak. Demir çelik, kimya, makine, otomobil motorları, tekstil gibi sektörlerin burada olması öngörülüyor.
Sanayinin yapısal dönüşümüne katkı sağlaması beklenen yatırımları kapsayacak olan
bu destek türü kapsamında yatırım yapılacak yere yatırımcı karar verecek. Bu çerçevede hangi ilde yapılırsa yapılsın stratejik yatırımlar beşinci bölgeye verilecek desteklerle desteklenecek. Belirli büyüklükteki
savunma, havacılık ve uzay alanındaki yatırımlar ile otomotiv , uzay ve savunma sanayiine yönelik test merkezleri ve uzay tüneli yatırımları, bu kapsamda olacak. Özellikle eczacılık ürünleri olan biyoteknolojik ve onkolojik ilaçlar ile kan ürünleri üretimine yönelik yatırımlar da teşvikten yararlanacak. Stratejik yatırımlara, eğitime, taşımacılığa ve madenciliğe ve bazı turizm yatırımlarına bölge ayrımı yapılmaksızın uygulanacak destekler ise şöyle:
Gümrük vergisi muafiyeti 
KDV istisnası
7 yıl süreyle sigorta primi hissesi desteği (6. bölgede 10 yıl)
Yüzde 90 vergi indirimi (yatırıma katkı oranı yüzde 50 olma kaydıyla)
Faiz desteği (azami 50 milyon TL)
Yatırım yeri tahsisi
Bina inşaat harcamalarına KDV iadesi (500 milyon TL ve üzeri yatırımlar için)
Gelir vergisi stopajı desteği (Sadece 6. bölge yatırımları

Vergi teşvikinde büyük yenilik
Artık vergi indirimi desteği yatırımcının tüm yatırımlarında kullanılabilecek. Erdoğan, “Örneğin, Kocaeli’nde yatırımı olan, gidip Muş’a da yatırım yaparsa, yatırıma katkı oranının yüzde 80’ini Kocaeli’nden elde ettiği kazancın vergisinden düşebilecek. Bu yeni düzenleme 1’inci bölge haricindeki tüm bölgeleri kapsayacak” dedi.

Eğitim yatırımına tam destek
Özel sektör tarafından gerçekleştirilecek ilk, orta ve lise eğitim yatırımlarına da teşvik vereceklerini açıklayan Erdoğan, “Bu atıl yatırıma yol açmaz mı” sorusuna “Bizim birincil önceliğimiz eğitim” yanıtını verdi. Erdoğan, “4+4+4 sistemine geçeceksek, birinci önceliğimiz eğitim. Bu bir devrimdir ve ilk kez uygulanıyor” diye konuştu.

Teşvik alacak diğer sektörler
5. bölgeye sağlanan desteklerden yararlanacak sektörler:
Otomotiv, uzay ve savunma sanayiine yönelik test merkezleri, rüzgâr tüneli, tasarım vb. yatırımlar
Belirli büyüklükte ve özellikle belirli ilaç ve savunma sanayii yatırımları
Özel sektör tarafından gerçekleştirilecek ilk, orta ve lise eğitim yatırımları
Denizyolu ve demiryolu ile yük ve yolcu taşımacılığına yönelik yatırımlar 

Madencilik yatırımları
Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenen Kültür ve Turizm Koruma ve gelişim bölgelerine yapılacak turizm yatırımları.olursa, 2013 yılı bu işin sonu olur. Bu iş belli aralıklarla durdurulabilir veya sürdürülebilir” diye konuştu.

Hangi il hangi bölgede yer alıyor?
1. Bölge: Ankara, Antalya, Bursa, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Muğla.
2. Bölge: Adana, Aydın, Bolu, Çanakkale, Denizli, Edirne, Isparta, Kayseri, Kırklareli, Konya, Sakarya, Tekirdağ, Yalova.
3. Bölge: Balıkesir, Bilecik, Burdur, Gaziantep, Karabük, Karaman, Manisa, Mersin, Samsun, Trabzon, Uşak, Zonguldak.
4. Bölge: Afyonkarahisar, Amasya, Artvin, Bartın, Çorum, Düzce, Elazığ, Erzincan, Hatay, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Kütahya, Malatya, Nevşehir, Rize, Sivas.
5. Bölge: Adıyaman, Aksaray, Bayburt, Çankırı, Erzurum, Giresun, Gümüşhane,
K.Maraş, Kilis, Niğde, Ordu, Osmaniye, Sinop, Tokat, Tunceli, Yozgat.
6. Bölge: Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkâri, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Van.

bigPara.com