Döktaş'a Hintli Ashok'tan teklif

Hindistan'ın en büyük ikinci kamyon ve otobüs üreticisi Ashok Leyland'ın Finansal İşler Direktörü (CFO) K. Sridharan, Koç Holding'e bağlı Döktaş Döküm'e teklif verdiklerini açıkladı.

MUMBAİ - Hindistan'ın en büyük ikinci kamyon ve otobüs üreticisi Ashok Leyland'ın Finansal İşler Direktörü (CFO) K. Sridharan, Koç Holding'e bağlı Döktaş Döküm'e teklif verdiklerini açıkladı. Sridharan yaptığı açıklamada, "Leyland Döktaş için teklifte bulundu ve görüşmeler ileri aşamada. Anlaşmanın bu ayın sonunda tamamlanmasını umuyoruz" dedi.
Economic Times gazetesindeki haberde de, Ashok Leyland'ın Döktaş'a 170-185 milyon dolar arasında bir teklif verdiği belirtildi. Ancak Sridharan fiyatı doğrulamadı. Döktaş'ın piyasa değeri ise 269 milyon YTL. Hafta sonunda Türk basınında ve Hindistan gazetelerinde Ashok'un Döktaş'a verdiği 170 milyon dolarlık teklifle favori olduğunu belirten haberler yayımlanmış, bunun üzerine Koç Holding dün özel durum açıklaması gerektirecek husus olmadığını belirtmişti.
Hindistan'ın dev şirketlerinden
Hint kamyon pazarında yüzde 27 payı olan Ashok Leyland, temmuz ayında büyümekte olan pazarlara erişim amacıyla Çek kamyon üreticisi Avia'yı satın almıştı. Ashok Hinduja Grubu'nun amiral gemisi turumunda ve şirkette 12 bin kişi çalışıyor. (Radikal, Reuters)