Doktor ve evsahibi enflasyon dinlemedi

Enflasyon toplumun değişik kesimlerince kullandıkları mal gruplarına göre farklı şekillerde hissedilirken, son 3.5 yılda deyim yerindeyse, doktorlarla ev sahipleri enflasyonu umursamadı.

ANKARA - Enflasyon toplumun değişik kesimlerince kullandıkları mal gruplarına göre farklı şekillerde hissedilirken, son 3.5 yılda deyim yerindeyse, doktorlarla ev sahipleri enflasyonu umursamadı. 2003 başından bu yana gerçekleşen enflasyon toplamda yüzde 47.5 olarak gerçekleşirken, uzman doktor muayene ücreti yüzde 101.2, kiralar yüzde 89.2 oranında arttı.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden yapılan hesaplamaya göre, mutfak grubundaki artışların, genelde enflasyona paralel seyir izlediği gözleniyor. 3.5 yılda zeytinyağı, zeytin, balık, nohut, kuru fasulye fiyatlarındaki artış enflasyonun üzerine çıktı. Buna karşılık, peynir, pirinç, tereyağı, tavuk, yoğurt ve margarin gibi temel gıda ürünlerinde fiyat artışları bu dönemde enflasyonun gerisinde kaldı.


Büyütmek için tıklayınız

Eve ilişkin yapılan harcamalarda ise kira ve tüp ücreti 3.5 yıllık dönemde enflasyonun üzerine çıktı. Buna karşılık, telefon görüşme ücreti, elektrik ve su kullanım faturasıyla yakacağa ilişkin harcamalardaki artışlar enflasyonun gerisinde kaldı.
Yüz güldüren ürünler de var
Söz konusu dönemde yüzde 47.5'lik enflasyon oranına karşın, beyaz eşya ve teknoloji ürünlerinin fiyatlarında gerileme görüldü. Nitekim vatandaş, 2003 yılına göre bugün televizyona yüzde 43, bulaşık makinesine yüzde 14.2, buzdolabına da yüzde 13.7 daha ucuza sahip olabiliyor.
Teknolojinin hızla gelişmesi bilgisayar fiyatlarını da ucuzlattı ve şu anda vatandaş 3.5 yıl öncesine göre masaüstü bir bilgisayarı yüzde 12 daha ucuza alabiliyor.
Otoban ücreti rekor kırdı
Bu dönemde, en fazla fiyat artışı görülen alanlardan biri de petrol fiyatlarındaki yükselişin de etkisiyle ulaşıma ait giderler oldu. Bu alanda en yüksek artış yüzde 124.2 ile otoban geçiş ücretinde, yani paralı yollarda yaşandı. Araç bakım ücretlerinin de vatandaşa enflasyonun üzerinde yük getirdiği görülüyor. Burada yeni araçların belirli sürelerde servise gitmelerinin de sonucu olarak, araç tamiri için ayrılan rakam yüzde 92.1 oranında artış gösterdi. Akaryakıt fiyatlarıyla, dolmuş, otobüs ve metro gibi toplu taşım ücretlerinde enflasyonun üzerinde fiyat artışı tespit edildi.
Otopark ücreti ikiye katlandı
11.7 milyon motorlu aracın bulunduğu Türkiye'de özellikle büyük kentlerde yaşanan park sorunuyla birlikte otopark ihtiyacının artması vatandaşın bunun yaptığı harcamaları da artırıyor. Kentlerdeki otopark ücreti artışı yüzde 90.4'ü buldu.
2003 yılından bu yana, sağlık harcamaları içinde tahlil ücreti ve lens gibi bazı kalemlerde fiyatlarda yaşanan gerilemeye karşın, uzman doktor muayenesi ve diş çekim ücretindeki artış enflasyonu katladı. Bu dönemde devlet hastanesindeki ameliyat ve normal doğum ücretleri de enflasyonun üzerinde artış gösterirken, özel lise, kitap, dershane ve kreş ücretlerindeki artış da enflasyonun üzerine çıktı.