Dokuz ay mevcut uygulama sürecek

Dokuz ay mevcut uygulama sürecek
Dokuz ay mevcut uygulama sürecek

Maliye Bakanı Şimşek, ?Anayasa Mahkemesi?nin iptallere ilişkin gerekçeli kararını bekliyoruz? dedi. FOTOĞRAF: VOLKAN FURUNCU /AA

Bakan Şimşek Anayasa Mahkemesi'nin yabancıya sıfır vergi düzenlemesinin iptaline ilişkin 'Dokuz ay mevcut uygulama sürecek' dedi

ANKARA - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Anayasa Mahkemesi’nin Gelir Vergisi Kanunu’nun bazı hükümleriyle ilgili iptal kararlarının sıkıntı yaratmayacağını bildirdi ve yeni bir düzenlemeye kadar mevcut uygulamaların aynen devam edeceğini söyledi.
Bakan Şimşek, Anayasa Mahkemesi’nin, ‘Gelir Vergisi Kanunu’nun yatırım indiriminde süre sınırlaması, ücretlilerin yüzde 35’lik orana tabi olması ve geçici 67’nci maddede dar mükellefler için öngörülen tevkifatla ilgili hükümlerini’ iptal etmesi sonrasında, değerlendirmelerde bulundu. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu aşamada Anayasa Mahkemesi’nin iptallere ilişkin gerekçeli kararını beklediklerini belirtti. Dar mükelleflerin menkul kıymet araçlarıyla ilgili iptal hükmünün, kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasından 9 ay sonra yürürlüğe gireceğine dikkat çeken Şimşek, şöyle konuştu: “Bu nedenle uygulamada bir sıkıntı ortaya çıkmayacak. Mevcut uygulama, söz konusu süre içinde yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar aynen devam edecek. Piyasalar açısından ve mevcut uygulamanın devamı açısından bir sorun yaşanmayacak. Herhangi bir tereddüde mahal yok. Çünkü Anayasa Mahkememiz, iptal hükmünün Resmi Gazete’de yayımlanmasından başlayarak dokuz ay sonra yürürlüğe gireceğini ifade etmiştir. Dolayısıyla dokuz aylık bu süre içinde uygulamalarda kesinlikle bir sıkıntı söz konusu olmayacak.”

Gelir Vergisi’ne altı ay süre
Anayasa Mahkemesi’nin ücret gelirlerine ilişkin düzenleme için de kendilerine altı aylık bir süre tanıdığını kaydeden Maliye Bakanı Şimşek, ücretlilerin vergilendirilmesinde de verilen süre içinde yeni bir düzenleme yapılana kadar mevcut vergi tarifesinin aynen uygulanacağını vurguladı. Burada da sıkıntı yaşanmayacağını vurgulayan Şimşek, şöyle dedi: “Dar mükellefler gibi ücretlilerin vergilendirilmesinde de yeni düzenleme yapılana kadar mevcut uygulama devam edecek. Resmi Gazete’de yayımından altı ay sonra yürürlüğe girecek. Bu nedenle, ücretlilerde de yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar, mevcut tarife geçerli olacak. Burada da bir sorunla karşılaşılmayacak. Biz, bu konulara ilişkin çalışmalarımızı Anayasa Mahkememizin gerekçeli kararı çıktıktan sonra yapacağız. Bize verilen süre içinde bütçe disiplini ve Orta Vadeli Mali Program çerçevesinde çalışacağız. Burada, gelir-gider dengesini gözeten bir düzenlemeye gidilecek.” (aa)