Dokuz yıl ceza havada kaldı

Yimpaş'ta zamanaşımı

Yimpaşçı Kadir Şöhret ve Duran Samur, 1997'de Almanya'dan getirdikleri 24 kilo altınla yakalandı. 1998'deki dokuzar yıl hapis Yargıtay'da bozuldu. 2002'deki ceza da bozuldu ve sonuç: Zamanaşımı doldu.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Yimpaş Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Uyar'ın korunması ve ceza davasının zamanaşımına yaklaştırılması tartışılırken, Almanya'da camilerde toplanan 24 kilo altını Türkiye'ye sokarken yakalanan Yimpaş'ın 'karakutusu' Kadir Şöhret'in 'skandal süreçle' cezadan kurtarıldığı saptandı. İlk yargılamada dokuzar yıl ağır hapse mahkûm edilen Şöhret ve Duran Samur'la ilgili dosyanın Yargıtay'ın iki ayrı bozma kararı nedeniyle geçen sürede zamanaşımına uğratıldığı belirlenirken davanın halen Yargıtay'da beklemesi de dikkat çekti.
Uyar'ı tartışırken: Hakkında Almanya'nın başlattığı dolandırıcılık soruşturması nedeniyle yakalama kararı bulunmasına rağmen dört bakanla birlikte cenazeye katılan Yimpaş Yönetim Kurulu Başkanı Uyar'la ilgili davalarda adaletin yeterince hızlı davranmadığı haberleri yapılmıştı. Uyar'ın üç yıl hapis aldığı en önemli dosyada zamanaşımına altı ay kaldı.
Şöhret skandalı: Yimpaş'ın patronu Dursun Uyar eksenli tartışmalar sürerken, bir dönem Yimpaş'ın ikinci ismi olan ve ayrıldıktan sonra önemli 'itiraflarda' bulunan Kadir Şöhret ile yine Yimpaş'ın önemli isimlerinden Duran Samur'la ilgili davanın zamanaşımına uğratıldığı belirlendi.
Şöhret, Yimpaş'tan ayrıldıktan sonraki açıklamalarında Almanya'da camilerde vatandaşlardan Yimpaş için 3 milyon mark para topladıklarını söylemişti. Yimpaş'ın bugünkü yöneticilerini önce eleştiren sonra savunan ve Yimpaşzedelerin mağduriyetlerini gidermek için yasa çıkarılacağı iddiasını öne sürerek demeçler vermeyi sürdüren Kadir Şöhret, Yimpaş'ın 'karakutusu' olarak tanındı.
Önemli görevler üstlendi: RP döneminde il başkanlığı yapan, halen AKP'den Yozgat Belediye meclis üyesi ve aynı zamanda milletvekili adaylığı olan, bir dönem Yimpaş Yozgatspor'un başkanlığını yapan Kadir Şöhret'i kamuoyu esas olarak Esenboğa gümrüğünde yakalattığı altınlar ile tanıdı.
Neden hapis yatmadı?: Ancak, bu suçüstüne rağmen altı yıl boyunca Türkiye'ye de gelmeyen Şöhret'in neden hapis yatmadığı da sorgulanmaya başlanmıştı. Radikal, bu ayrıntılara ulaştı; İşte, Yimpaş ve yargı tartışmalarını artıracak ve adaletin kanayan yaralarından biri olan 'zamanaşımı skandalı'nı sergileyen dava süreci:
Şöhret ve Samur görevde: Yimpaş yöneticileri Kadir Şöhret ve Duran Samur, 10 Mayıs 1997'de Almanya'daki vatandaşlardan topladığı 24 kilo altınla Türkiye'ye girerken yakalandı.
Siyasiler devrede: Gözaltına alınan Şöhret'i Çubuk Başsavcılığı'ndan kurtarmak için dönemin siyasilerinin de yoğun şekilde devreye girdiği öne sürülmüştü.
Dokuzar yıl hapis: Şöhret hakkında Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Kaçakçılık Kanunu'na muhalefetten dava açıldı. İlk Yargılama 1998 yılında tamamlandı. Suçu sabit gören mahkeme dokuzar yıl hapis ve 163 bin YTL ağır para cezası verdi.
Dört yıl sonra ikinci ceza: Karar temyiz edildi, Yargıtay uzunca bir süre sonra ceza kararını bozdu. Mahkeme ikinci yargılamayı Eylül 2002'de verdi; Şöhret'e yine ceza kesti, altınların da zoralımına karar verildi.
Bir bozma daha: İkinci karar ise yasanın değişmesi nedeniyle Yargıtay tarafından bozuldu, altın dosyası görüşülmesi için yeniden mahkemeye gönderildi.
Zamanaşımı süresi doldu: Dosya bu aşamada 7.5 yıllık zamanaşımı süresini doldurdu. Mahkeme 7 Aralık 2004'te davanın bu nedenle kaldırılmasına karar verdi.
Üçüncü kez Yargıtay'a gitti: Kadir Şöhret'in dolayısıyla Yimpaş'ın altın dosyası bu haliyle kapanmadı. Dosya üçüncü kez Yargıtay'a gitti. Başsavcılık uzun süre sonra 'zamanaşımından düşme' kararına onay isteyip dosyayı 7 Nisan 2006 tarihinde Yargıtay 7. Ceza Dairesi'ne gönderdi.
Dosya hâlâ kapanmadı: Suç tarihi üzerinden yaklaşık 10 yıl geçen Kadir Şöhret'le ilgili dosyanın dün itibarıyla dahi kapatılmadığı, halen 7.Ceza Dairesi'nde görüşülme sırası beklediği belirlendi.