Dolar 1.52 liradan döndü

Dolar 1.52 liradan döndü
Dolar 1.52 liradan döndü
Dubai endişeleriyle tatil sonrası ilk işlem gününde dolar 1.52 lira ile 20 Temmuz'dan beri en yüksek düzeyden döndü. Borsa 733 puan yükseldi

İSTANBUL - Kur ve faiz Dubai borç sorunlarının tetiklediği küresel mali piyasalarda riskten kaçışı bayram tatilinin ardından ilk işlem gününde yansıtmasına paralel sert yükselişle güne başladı. Bankacılar ilk tepkinin ardından kur ve faizde kayıpların bir miktar telafi edilmesinin ardından daha sakin seyrin beklendiğini söylediler.
Bankalararası piyasanın tatil öncesi 26 Kasım’da son işlemlerde 1.50 lira olan en iyi dolar alış ve satış kotasyonu, bu sabah ilk işlemlerde 1.52 lira ile 20 Temmuz’dan bu yana en yüksek düzeye çıktı. Dolar daha sonra yeniden 1.50 seviyesine geriledi. ABD borsaları Dubai’nin borçlarıyla ilgili endişelerden kaynaklan olumsuz etkilerin kontrol altına alınabileceği beklentileriyle yükseldi. Dubai krizinin merkezindeki Dubai World şirketinin, piyasanın kapanmasından kısa bir süre önce 26 milyar dolarlık borcunu yeniden yapılandırmayı planladığını açıklamasıyla, Dubai’deki finansal problemin boyutuna yönelik endişeler hafifledi. HSBC Stratejisti Fatih Keresteci, “Tatil sonrasında yeni haftaya başlarken Dubai’nin borç erteleme talebi sonrasında yaşanan paniğin azaldığı ancak küresel mali piyasalar üzerinde önemli sayılabilecek bir belirsizliğe yol açtığı görülüyor. İlk etki sonrasında mali piyasaların denge bulduğu ve riskten kaçma eğiliminin azaldığı izleniyor. Türk mali piyasalarında dolar/TL kuru elektronik işlemlerde tatil boyunca her türlü gelişmeyi yansıttı” dedi ve ekledi: “Bugüne döndüğümüz zaman açılış itibariyle tatil süresince oluşan boşluğu doldurma yönünde teknik bir hareket izleyebilir. Bu bağlamda dolar/TL kurunun 1.5100 civarına doğru gerilemesi mümkün olabilir. Ancak, uzun süredir gündemde olan 1.5150 direncinin yukarı yönde kırılması ve önümüzdeki dönem boyunca piyasaların yeni iflas ya da borç erteleme talepleri olabileceğinden endişe etmesi nedeniyle dolar/TL kurunda yön yukarı olabilir.” Borsa Yatırımcıları Derneği Başkanı Ali Bahçuvan, Türkiye piyasasının, bir-iki günlük şokun ardından, özellikle kurban bayramının tatil olması sayesinde ‘’Dubai virajını dönmüş göründüğünü’’ belirtti. 

Tüm borsalar yükselişte
Bayram tatili nedeniyle Dubai krizinden etkilenmeyen İMKB haftaya düşüşle başladı. Ancak dünya borsalarının haftaya olumlu başlamasıyla günü 733.78 puanlık artışla 46 bin 83 puandan kapattı. Asya, Avrupa ve Amerika’da borsalar, Dubai borç krizinin küresel ekonomiyi rayından çıkarmasının mümkün olmadığına ilişkin güveni artırması nedeniyle yükseldi. (Radikal)