Dolar 1.5250 YTL'yi buldu

'Dış dalga' vurunca

Gelişmekte olan ülkelerden gelen haberler Türk mali piyasalarını vurdu. Dolar günü 4.6 YKr değer artışıyla 1.5250 YTL, avro 7.1 YKr artışla 1.9500 YTL'den kapattı. Borsa 1400 puan indi, 36 bin 390 puanda.
Haber: ESİN ÇETİNEL / Arşivi

İSTANBUL - Gelişmekte olan ülkelerden art arda gelen olumsuz haberler yine Türk mali piyasalarını vurdu. Perşembe akşam üzeri yabancı işlemleriyle başlayan bozulma dün de tüm hızıyla sürdü. Yabancıların yüklü dolar alımı nedeniyle son iki günde 1 milyar dolar civarında alım yapmış olabileceği tahmin ediliyor.
Tamamen yabancıların alımlarına karşın yerli yatırımcılardan gelen döviz bozdurumlarına rağmen dün de kurlardaki tırmanış sürdü. Bankalararsı piyasada dün bir ara 1.5430 YTL'ye kadar yükselen dolar kuru böylece son iki ayın zirvesini de görmüş oldu.
Serbest piyasada ise dolar günü 4.6 YKr artışla 1.5250'den, avro ise 7.1 YKr artışla 1.9500 YTL'den tamamladı. Kurlardaki tırmanışın etkisiyle bono faizlerinde de hızlı bir yükseliş gözlendi. Yabancılardan gelen satışların da etkisiyle 16 Temmuz 2008 vadeli gösterge tahvilin faizi 1.28 puan tırmanışla günü yüzde 21.67 seviyesinden kapattı. Sabah saatlerinde yüzde 21.91'e yükselen aynı vadeli kâğıt böylece son üç ayın zirvesini görmüş oldu. Gün içinde 36.228 puana gerileyen İMKB ise günü 1400 puan değer kaybıyla 36.390'dan tamamladı.
En çok Türkiye etkilendi
Macaristan, ve Tayland'daki politik kaosun ardından önceki gün Ekvator'un dış borçları ödemeyebileceğini duyurması, Polonya, Brezilya ve Güney Afrika'dan gelen politik skandallarla ABD'de açıklanan verinin durgunluğa işaret etmesi tüm dünyayı sarstı. Bu haberlerin ardından önceki gün akşam Londra kaynaklı ve Türkiye'de bulunan yabancı bankalardan yüklü döviz alımları geldiğini söyleyen bankacılar, "Tüm gelişmekte olan piyasalar içinde yine en sert tepkiyi Türkiye verdi. Türkiye'nin cari açığının yüksek olmasının yanı sıra tüm bu piyasalar içinde en rahat işlem yapılan piyasanın Türkiye olması da çok etkili" dedi. Bu arada Türkiye'yi yine cari açığı yüksek olan Güney Afrika'nın takip etmesi de dikkat çekti.
'Mayıs dalgası gibi olmaz'
Türkiye'nin mayıs-haziran ayındaki dalgaya göre bu hareketten daha az etkileneceğini söyleyen TEB Genel Müdür Yardımcısı Ümit Leblebici nedenini şöyle açıkladı: "Mayıs-haziran dönemine göre Türkiye'de gerek yerli, gerekse yabancı yatırımcıların daha az pozisyonu var. Bu nedenle bu kez global dalganın Türkiye'yi daha az etkilemesini bekliyorum. Ancak tabii ki bu bir global hareket bu yüzden önümüzdeki haftada etkisini sürdürebilir tahminde bulunmak zor. Yine de son iki gündür yabancıların yüklü alımlarına karşın yerli yatırımcıların kurların bu yükselen seviyesinden satışlarını gördük. Bu yüzden kurun 1.5500 YTL'nin çok üzerine çıkmasını beklemiyor. Faizdeki hareket de sınırlı olacaktır. Ayrıca önümüzdeki haftanın vergi haftası ve aysonu olması da hareketi zayıflatacaktır görüşündeyim."Piyasalar bu haberleri konuşuyor
  • Macaristan'da yaşanan son politik olaylar ve ülkenin kredi görünümünün düşürülmesi,
  • Tayland'da bu hafta yaşanan askeri darbe,
  • ABD'ye ilişkin açıklanan verinin bu ülke ekonomisine ilişkin durgunluk işareti olarak algılanması,
  • Ekvador'da hükümet yetkililerinin dış borçlarını ödememeyi gözden geçirebileceğini açıklaması,
  • Petrol fiyatlarında yaşanan gerilemenin Rusya ve Brezilya'nın ekonomisini olumsuz yönde etkilemesi,
  • Brezilya'da yolsuzluklara bağlı olarak yükselen politik tansiyon,
  • Güney Afrika'da açıklanan ve son 25 yılın en yüksek seviyelerine ulaşan cari açık rakamı,
  • Polonya'da hükümeti oluşturan partiler arasındaki gerginlik.