Dolar 2.5530'u gördü, Merkez müdahale etti

Dolar 2.5530'u gördü, Merkez müdahale etti
Dolar 2.5530'u gördü, Merkez müdahale etti
Doların bugün 2.5530'u bulması üzerine Merkez Bankası minimum 40 milyon dolar olarak ilan ettiği döviz satım ihalesinde 60 milyon dolar satacağını açıkladı.

Dolar/TL, küresel piyasalarda doların 11 yılın zirvesine yakın seyretmesi ve ekonomi yönetimine dair devam eden endişelerle güne yükselişle başladı. Kur bugün yine 2.5530'u görerek rekor kırdı. Merkez Bankası ise minimum 40 milyon dolar olarak ilan ettiği döviz satım ihalesinde 60 milyon dolar satacağını açıkladı.

Dolar, altı önemli para biriminden oluşan sepet karşısında 11 yılın zirvesine yakın seviyelerde seyrini sürdürürken, yatırımcılar ABD 'de açıklanacak veriler ve para politikasının ne yönde evrildiğine dair ipuçları için ECB'nin yarınki faiz kararına odaklanıyor.Dolar endeksi dün gördüğü Eylül 2003'ten bu yana en yüksek düzey olan 95.570'ten geri gelmesine karşılık, ABD piyasaları kapanışına göre yüzde 0.1 artıda 95.451 düzeyinde bulunuyor.

Yılın başından bu yana yüzde 5.7 yükselen dolar endeksini, diğer gelişen ülke ekonomilere kıyasla ABD ekonomisinin daha hızlı büyümesi ve ABD'de görece daha yüksek olan faizler destekliyor.

Buna karşılık dolardaki değer artışı son bir ayda hız kaybetmiş görünüyor. Yatırımcılar Fed'in faiz artırımlarına yıl ortasında mı yoksa daha ileri bir zamanda mı yapacağına dair belirsizlik nedeniyle doları yukarı yönlü etkileyecek unsurların azaldığını belirtiyorlar.Uzmanlar bugün yayımlanacak ABD ISM hizmetler ve ADP özel istihdam verilerinin ile Cuma günkü tarım dışı istihdam verisi öncesinde dolara yön verebileceğini belirtiyorlar.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/130623713062372

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  FED temmuzda faizleri arttırırsa? - Veci

  Asıl bomba o zaman patlayacak agalar. Tayyip'im ''mütekabiliyet yasası'' ile yetkilere bakanlara mahsus olacak şekilde ülkeyi satışa çıkardı. Yatırımı İNŞAAT sektörüne yaptı yiğidolar. belediye sınırının yüzde 10'u kadarını alabiliyor yabancılar. Bir dönem daha tutar bu ekonomiyi ayakta. Şimdiye dek FED (Amerika merkz bankası) nın uyguladığı düşük faizden dolayı geçici zenginlik yaşadık ülke olarak. Yatırımı geleceğe, teknolojiye yapmak varken İNŞAAT sektörü gibi saçma sapan yerlere yatırım yaptık. MErkez bankasının elindeki STOK belli ''faizi düşür'' baskısına direnip piyasaya dolar sürerek daha ne kadar eritecek stoğunu? (piyasaya dolar satma nedeni mevcut dolar sayısını arttırmak ülkedeki. yani birşey ne kadar azsa o kadar değerlidir. Sayısı artınca değeri düşüyor doların) Faizler artarsa eğer yabancı yatırımcı DOLARINI da alıp gidecek korkusu var. Gidip başka yerde yatırım yapacak. FED bu dönem faizleri arttırdı, ikinci artış temmuzda. olmadı 2016'da gelecek işte o zaman rüya bitecek agalar. İnsanlara GELECEĞİNİ harcattılar, herkes borçlu şuanda. En parasız adam bile gitti ev aldı. Üretmedik TÜKETTİK. zamanında 12-24 taksitle aldığın FULL HD televizyonlar, iphone 5'ler... Bunun acısının çıkacağı belliydi, şaşırmaya gerek yok.... İMam hatip açmaya devam, imam lazım bol bol eski halimize şükretmek için.... Asıl bomba yatırımcılarında ülkeden çekilmesiyle olacak. istihdam en büyük darbeyi alacak. İŞŞİZLİK daha da artacak. Her yere dükkan açar gibi üniversite açarak İŞSİZLİĞİ de ertelediler. Onun da süresi doldu.

  şöyle yavaş yavaş - user1051333

  artık krizden bahsedin korkmayın, ama nerde sizde o tarafsızlık yandaşlar....