Dolar 2.61 lirayı da geçti

Dolar 2.61 lirayı da geçti
Dolar 2.61 lirayı da geçti
Küresel piyasalardaki pozitif havaya rağmen, Merkez Bankası üzerindeki faiz baskıları nedeniyle dolar lira karşısında tarihi rekor düzeylere yükseldi.

RADİKAL - Dolar 2.6120'yi görerek yeni bir rekor kırdı. Sepet bazında Türk Lirası 2.7198 ile Ocak 2014'ten beri en yüksek seviyesinde. Altının gram fiyatı, küresel piyasalarda artan dolar talebine bağlı olarak dolar/TL'nin tarihi yüksek seviyeleri görmesinin etkisiyle bir ayın ardından tekrar 100 TL'yi aştı.

Gün içinde yüzde 2.5 düşüşle 80,014 puana kadar gerileyen BIST-100 endeksi dolar/TL'nin 2.6002'deki zirvesinden bir miktar geri gelmesi ve 80,000'deki destek seviyesinden gelen tepki alımları sonrası kayıplarının bir kısmını telafi ederek 1.57 düşüşle 80,779 puanda günü tamamladı.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  BIST

  http://www.radikal.com.tr/130655313065532

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  borsayı değil... - kaşınan adam

  Dolar aslında borsayı değil Tayyip Erdoğanı vuracak.Bu hep böyle olmadımı?1994 de Çiller ,2001 de Eceviti vurdu.Bütün bunları bilmesine rağmen Merkez Bankası Başkanına faizi indirin diye baskı yapan ve doların ateşini yükselten Tayyip Erdoğanın da dolar ın gazabına uğraması kaçınılmazdır..

  Kim kazanıyor? - radikal2000

  Dünya piyasalarında petrol fiyatları düşerken normal şartlar altında Türkiye'de de benzin fiyatlarının düşmesi beklenirdi! Benzin fiyatlarının düşmesi demek Türkiye bütçesinin en büyük vergi gelirlerinden yoksun kalması demektir. Sanki bu gelirlerden mahrum kalmamak için- arkasında başka planlar yoksa!- düşen petrol fiyatları dolar değerinin yükseltilmesi ile dengelenmeye çalışılmakta olunduğu izlenimi yaratıyor. Eğer euro/usd paritesinden dolayı TL'nin değer kaybettiği iddia edilecekse eğer Türkiye'de iddia edildiği ekonomik veriler faizlerinde düşürülmesini gerektirdiği kadar iyi ise o zaman neden en azından USD ufak oynamalarla belli bir değerde sabit kalırken EURO değeri düşerek mevcut paritede dengelenmiyor!? Yoksa USD yükselirken birileri kazanç sağlarken yüksek değerden TL'ye çevrilmesinin cabisesi ile yüklü miktarda gelmesi umut edilen USD'ye gel gel mi deniliyor yoksa Türkiye'den çıkması muhtemel sıcak sermayenin çıkış maliyetinin yükseltilmesi mi söz konusu?