Dolar 2.79 lirayı geçti

Dolar 2.79 lirayı geçti
Dolar 2.79 lirayı geçti
ABD'de işsizlik oranının biklentilere paralel olarak yüzde 5.3 olarak açıklanmasının ardından güç kazanan dolar 2.79 lirayı geçti. ABD tarım dışı istihdam artışı da, 215 bin ile, 223 bin olan beklentilerin hafif altında açıklandı.

RADİKAL - ABD işsizlik ve tarımdışı istihdam verilerinin beklentilere paralel ve yakın gelmesi, ABD Merkez Bankası'nın faiz artırımına eylülde başlayacağı yolundaki beklentileri güçlendirdi.

AKP  ve CHP liderlerinin koalisyon randevusunun Pazartesi günü olarak belirlenmesiyle dün 2.77 liraya çekilen dolar sabah saatlerinde 2.78 liranın üzerine çıktı.

ABD işsizlik ve tarım dışı istihdam verilerinin açıklanmasına kadar bu düzeylerde hareket eden dolar, verilerin açıklanmasının hemen ardından 2.7928 liraya yükseldikten sonra 2.79 liranın hemen üzerinde hareket etmeye başladı.

Güne artıda başlayan Borsa İstanbul Endeksi de öğle saatlerinde eksiye geçerek 78 bin 662 puan dolayında hareket ederken, veriler sonrası kayıplanı artırdı ve 78 bin 215 puana kadar indi. Endeks daha sonra hafif toparlanma ile 78 bin 400 puan dolayına yükseldi.

ABD verilerinin ardından gözler, Uluslararası kredi derecelendirme şirketi Moody's'in bugün açıklaması beklenen Türkiye değerlendirmesine çevrildi. Şirket halen Türkiye'yi yatırım yapılır kategorisindeki en düşük not olan "Baa3" düzeyinde ve "negatif" görünümle derecelendiriyor.
Analistler, siyasi belirsizliğin sürmesi, iç ve dış güvenlik risklerinin devam etmesinin, tam sınırda tutunan "yatırım yapılabilir" düzeyindeki kredi notu üzerinde risk oluşturabileceği uyarısı yapıyorlar.
DHA

bigPara.com