Dolar bir yılın en alt seviyesinde

Şubat ayının ortasında piyasaya tüm zamanların en yüksek müdahalesini yapan ve yaklaşık 5.5 milyar dolar alan Merkez Bankası'na rağmen döviz kurlarındaki düşüş durmuyor.

İSTANBUL - Şubat ayının ortasında piyasaya tüm zamanların en yüksek müdahalesini yapan ve yaklaşık 5.5 milyar dolar alan Merkez Bankası'na rağmen döviz kurlarındaki düşüş durmuyor. Para girişinin sürmesi nedeniyle dün 1.30'ların da altına düşen dolar, bir yılın en düşük seviyesini gördükten sonra, gelen alışlarla az da olsa toparlandı. Sabah saatlerinde 1.29'lu alışları gören piyasa, kapanışta 0.1 YKr düşüşle 1.3050 YTL'den günü tamamladı. Avro ise 1 YKr artışla 1.5700 YTL'den kapandı.
Döviz piyasasında yabancı bankaların öncülüğünde başlayan satışa yerli bankaların da katılması, hafta boyunca doların seyrinde belirleyici oldu. Müdahale öncesi ve sonrası para girişinin sürmesi, önceki gün Avrupa Merkez Bankası'nın gösterge faizini 2.25'ten 2.50'ye yükseltmesi, doların güç kaybını destekledi. Öğleden sonra TL karşısında doların toparlanması ise Polonya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan gibi ülkelerin para birimlerine gelen kâr satışlarıyla açıklandı. Piyasada fazla likidite olduğuna dikkat çeken bir bankacı, dövize yeni bir müdahalenin dolaşımdaki fazla TL'yi daha da artıracağını savunarak "Merkez Bankası'nın bu anlamda eli kolu bağlı" yorumu yaptı.