Dolar bu kez 'satışsız' değer kaybetti

İki gündür Merkez Bankası'nın etkili müdahalelerde bulunduğu piyasalarda taşlar yerine oturuyor. Merkez Bankası dün döviz satmadığı halde
dolar 2.1 YKr düşerek günü 1.6250 YTL'den kapadı. Borsada da endeks 736 puan arttı.


Büyütmek için tıklayınız
İSTANBUL - Merkez Bankası, hafta başından bu yana açtığı depo alım ihalelerinde, her seferinde miktarı biraz daha artırarak piyasadan para çekerken likiditedeki daralmanın sonuçları da alınmaya başladı. Bankalararası piyasada gün içinde 1.6130'a kadar düşen dolar, serbest piyasada 2.1 YKr düşüşle günü 1.6250 YTL'den tamamladı. Kısa vadeli faizlerdeki yükseliş nedeniyle hareketin çok sınırlı olduğu bono/tahvil piyasasında 9 Nisan 2008 vadeli gösterge tahvili, yüzde 22.29 faizden kapandı. İMKB'de ise endeks, 736 puan artışla günü 33 bin 207 seviyesinden tamamladı.
Merkez Bankası, finansal piyasalarda istikrarı sağlamak amacıyla uygulamaya koyduğu önlemlere her gün bir yenisini ekliyor. Daha önce kısa vadeli borçlanma faizini yükselten Merkez, dün de gecelik borç verme faizini 'Likidite yönetiminde esnekliğin ve etkinliğin artırılması amacıyla' iki puan yükseltti. Merkez Bankası'nın depo ihaleleri ve döviz satışlarıyla piyasadan YTL çekmesi nedeniyle bir süre sonra likiditenin daralacağını belirten bir bankacı "Bu, bir süre sonra fonlama sıkıntısı yaratacak. Bazı bankalar, bono portföylerini kısa vadeli borçlanarak fonluyor. Faizdeki son artış fonlama maliyetini yukarı çektiği için piyasada rahatsızlık yarattı" diye konuştu.
Merkez Bankası'nın para politikasını sıkılaştırıcı önlemlerinin devam etmesi nedeniyle bono faizlerinde gevşeme beklenmiyor. Ancak 9 Nisan 2008 vadeli gösterge tahvili, 29 Haziran vadeli işlemlerde yüzde 21.72'ye kadar düştü.
Merkez Bankası, dünkü depo ihalelerinde toplam 1 milyar YTL çekti. İhalelere 2 milyar 507 milyon YTL teklif geldi. Üç günde de piyasadan toplam 2 milyar 194 milyon YTL çekmiş oldu.
Merkez Bankası, döviz satım ihalesine dün 'ihtiyaç' görmedi. Döviz ihalesi açılmayacağının duyurulmasından sonra bankalararası piyasada dolar, 1.6190'dan 1.64'lü seviyelere yükseldiyse de öğleden sonra 1.6130'a geriledi. YTL, alınan önlemler sayesinde son üç günde kayıplarını önemli ölçüde geri aldı. Dolar söz konusu dönemde YTL. karşısında yüzde 8.8 değer kaybetti.