Dolar, Ergün'ün 'Mali Kural 2012'ye kaldı' açıklamasıyla 1.52 TL'ye dayandı

Dolar, Ergün'ün 'Mali Kural 2012'ye kaldı' açıklamasıyla 1.52 TL'ye dayandı
Dolar, Ergün'ün 'Mali Kural 2012'ye kaldı' açıklamasıyla 1.52 TL'ye dayandı

Doların değerindeki 3 kuruşluk artışta doların dış piyasalarda avroya karşı değer kazanması da etkili oldu. Uluslararası piyasalarda dolar avroya karşı 1.3017 ye kadar çıktı. FOTOĞRAF: AFP

Sanayi Bakanı Nihat Ergün'ün Mali Kural'ın 2012'ye bırakıldığını söylemesinin ardından dolar 1.52 TL'ye çıktı. Uluslararası reyting kuruluşları ertelemenin 2011'de mali politikaların gevşemesine neden olacağından endişe ediyor

İSTANBUL - Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün Mali Kural’ın geleceğiyle ilgili açıklamaları doları 1.52 TL’ye çıkardı. Ergün’ün gazetelerin ekonomi müdürleriyle önceki akşam yaptığı sohbet toplantısında  ‘Mali Kural’ın yatırımcı bankaların Mali Kural’ın esnekliği konusundaki tereddütlerini gidermek ve biraz daha tartışabilmek için 2012’ye bırakıldığını söylemesinin ardından dün reyting kuruluşlarının yaptığı açıklamalar Amerikan Doları’nın bankalararası piyasada 1.52  TL’ye dayanmasına neden oldu.
Bankalararası piyasada dün spot kapanışta 1.4980/1.5005 seviyesinde olan en iyi dolar alış ve satış kotasyonları, bu sabah ilk işlemlerde 1.4990/1.5050 seviyesinde açılmıştı.

Finansman ihtiyacı arttı
Doların değerindeki 3 kuruşluk artışta doların dış piyasalarda avroya karşı değer kazanması da etkili oldu. Ergün’ün sohbet toplantısındaki açıklamalarının ajanslara düşüşünün ardından bir açıklama yapan uluslararası reyting kuruluşu Standard&Poor’s da, Türkiye ’nin 2011 yılı bütçesinin Mali Kural’a göre oluşamayacağının açıklanmasının ardından Mali Kural’ın uygulamasındaki ertelemenin 2011’de mali politikaların gevşemesi için baskı olduğu endişesi yarattığını söyledi.
Reuters ’ın sorularını yazılı olarak yanıtlayan S&P Avrupa ülke ratingleri bölüm başkanı Frank Gill, “Mali Kural’ın uygulanmasının ertelenmesi özellikle 2011 yılındaki mali politikanın gevşetilmesi için baskı oluşturduğu için, özellikle bu yılın çok güçlü iç talep artışı göz önüne alındığında, hükümetin daha döngüsel olmayan bir mali politika uygulama taahhüdü konusunda kaygılar uyandırmaktadır. Bu talep hızlı bir ithalat ihtiyacı doğurmuş ve dolayısıyla Türkiye’nin cari açığının artmasına yol açmıştır. Bu da ekonominin dış finansman ihtiyacını artırmıştır” dedi. 

‘Kaygı kaynağı oldu’
Dış finansman ihtiyacı ile hükümetin mali duruşu arasında bağlantı olduğunun altını çizen Gill, bunun bir endişe kaynağı olduğunun altını çizdi.
Frank Gill, “Dış finansman ihtiyacı mali politikaya müdahale edebilecek, çok daha volatil bir büyüme çizgisine yol açar. Önemli olan, Türkiye’nin giderek artan dış dengesizlikleriyle gevşek bir mali duruş arasında bir bağlantı olduğudur. Ki, bu bir kaygı kaynağıdır” ifadesini kullandı.
Dünya çapında mali kurala sahip ülkelerde, ekonomik veya siyasi koşullar sebebiyle bu kuralların kesintisiz uygulanamadığını söyleyen Gill, süreklilik konusunda kişisel bir kaygısı bulunmadığını ifade etmesine rağmen uygulamadaki ertelemenin hükümet harcamalarını kısmak konusunda bir isteksizlik ortaya koyabileceğini ifade etti. Frank Gill “Mali kurallar genellikle ekonomik ve siyasi döngülerin tamamı süresince uygulanmazlar; dolayısıyla şahsen ille de Mali Kural üzerinde bu kadar ısrarcı olmayı doğru bulmuyorum. Ancak bu erteleme yetkililerin, hükümet harcamalarını kısmak için giderek daha az istekli olduklarının işareti olabilir. Mali kurallar konusundaki deneyimlerimiz farklı görünümler ortaya koyuyor” diye konuştu. 

‘Türkiye çıpasız kaldı’
Türkiye’nin 2011 yılı bütçesinin Mali Kural’a göre oluşmayacağının açıklanmasının ardından Reuters’ın sorularını yanıtlayan uluslararası reyting kuruluşu Moody’s’in kıdemli analisti Sarah Carlson ise şunları söyledi:
“Mali Kural’ın gecikmesi kredi notunu olumsuz etkilemez, mevcut not ve görünüm Mali Kural’ın TBMM ’de onaylanacağı varsayımına dayanmıyordu.
Mali Kural’daki gecikme Türkiye’yi önemli bir çıpadan yoksun bırakıyor, bu da seçimler öncesinde hükümetin maliye politikasını gevşetmesini kolaylaştırabilir. Maliye politikasında gevşeme Türkiye’nin borçlanma temellerini olumsuz etkiler.” 

‘Hükümetin mali kredibilitesi zarar görür’
Türkiye’nin 2011 yılı bütçesinin Mali Kural’a göre oluşmayacağının açıklanmasının ardından, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, uygulamanın ertelenmesinin 2011’de kuralda izin verilenden daha fazla bütçe açığı verilebileceğine işaret ettiğini, ancak bu durumun kredi notu üzerinde doğrudan bir etkisi olmadığını söyledi.
Fitch’in gelişmekte olan Avrupa ülke reytingleri bölüm başkanı Edward Parker, Mali Kural ile potansiyel not değişiklikleri arasında doğrudan bir bağlantı olmadığını belirterek, “Bu durum tıpkı daha önce Mali Kural’ın kabul edilmesinin beklendiği dönemde olduğu gibi Mali Kural’ın terk edilme riskinin bulunduğu şu an için de geçerli” dedi. 

Gerçekleşme önemli
Türkiye’nin Mali Kural’ının uygulamaya geçilmesindeki gecikmenin hükümetin 2011’de kuralda izin verilenden daha fazla bütçe açığı vermeyi planladığına işaret ettiğini söyleyen Parker, mali kuraldaki gecikmenin hükümetin mali kredibilitesine zarar verebileceğini söyledi.
Parker, “Hükümetin politika çıpası olarak bir mali kural yaratarak beklentileri yükselttikten sonra onaylamayı veya uygulamayı geciktirerek mali kredibilitesine zarar verdiğini söyleyebiliriz” dedi.
Parker Fitch için mali gerçekleşmelerin Mali Kural’dan önemli olduğunun altını çizerek, “Bundan sonraki kredi notu kararları açısından bütçe açığıyla kamu borcunun gayrı safi yurtiçi hasılaya oranı önemli olacak. Tek başına kuralların yasalaşıp yasalaşmaması değil” dedi. Fitch 2009’da Türkiye’nin kredi notunu iki kademe artırarak yatırım yapılabilir seviyesinin bir altı olan ‘BB+’ya yükseltmiş, görünümü ise ‘durağan’ olarak belirlemişti. Bu not Türkiye’nin şu anda sahip olduğu en yüksek seviye. 
(Radikal)


  ETİKETLER:

  TBMM

  ,

  Türkiye

  ,

  İstanbul

  ,

  Reuters