Dolar fren tutmuyor

Dört defa alım
Merkez Bankası dün faiz ve döviz piyasasına aynı anda müdahale etti, yine de dolardaki düşüş eğilimi durmadı. Sabah kısa vadeli faizleri bir puan indiren banka, dolara öğle saatlerine doğru ilk müdahaleyi yaptı.
Yabancı satıyor
İlk müdahale, doların Haziran 2001'den sonraki en düşük düzeyi olan 1.2530 YTL'de geldi. Merkez Bankası'nın toplam 2 milyar dolarlık dört müdahalesine rağmen dolar, 0.7 YKr artışla 1.2740 YTL'den kapandı.
Avro 1.6990'da
Müdahaleye rağmen doların yükselmemesinin nedeni, yabancıların çok miktarda satış yapmasıydı. Uluslararası piyasalarda dolara karşı son iki ayın en yüksek seviyesine çıkan avro, 1.8 YKr artışla 1.6990 YTL'de.

İSTANBUL - Merkez Bankası dün faiz ve döviz piyasasına aynı anda müdahalede bulundu. Sabah kısa vadeli faiz oranlarında bir puanlık indirime giden banka, öğle saatlerine doğru da dövize doğrudan alım yönünde müdahalede bulundu. Gün boyunca dört kez müdahalede bulunan Merkez Bankası'nın toplam 2 milyar doları aşan alım yaptığı tahmin ediliyor. Dün bankanın yoğun alımına karşın Türkiye'deki yabancı bankaların yanı sıra Londra kaynaklı satışlar yüzünden kurlarda sınırlı bir yükseliş yaşandı.
Merkez Bankası'nın dünkü 2 milyar dolarlık müdahalesi yüzünden dün 1.2800'ları aşan dolar, günü 0.7 YKr artışla 1.2740 YTL'den tamamladı. Uluslararası piyasalarda dolara karşı son iki ayın en yüksek seviyesine çıkan avrodaki artış ise 1.8 YKr oldu ve günü 1.6990 YTL'den kapattı. Merkez Bankası'nın dün gecelik faizlerini bir puan düşürerek yüzde 15.5'e indirmesi yüzünden 27 Eylül 2006 vadeli tahvilin faizi de 0.5 puan gerileyerek yüzde 15.64'e indi.
Dolar 2001 seviyesine indi
Uluslararası piyasalarda avro karşısında son iki ayın en düşük seviyesi olan 1.3382'ye inen dolar iç piyasada da sabah 2001 Haziran ayından bu yana gördüğü en düşük seviye olan 1.2530 YTL'ye geriledi. Müdahalenin tam bu seviyeden başladığını belirten bankacılar, öğle saatlerinde başlayan müdahalenin öğleden sonra da sürdüğünü söyledi. Bankanın 2 milyar doları aşan alım yapmış olabileceği tahmininde bulunan bir bankacı, "Aslında ABD kâğıtlarının faizlerindeki yükseliş yüzünden son günlerde yabancı yatırımcıların Türkiye konusunda çekimser olduklarını gözledik. Ancak dün Merkez Bankası alım yönünde müdahale ettiğinde yine yabancıların ağırlıklı olarak döviz satışı dikkat çekti" yorumu yaptı.
Banka ise dün yaptığı açıklamada ekonomiye ilişkin olumlu beklentilerin artarak devam etmesine bağlı gözlenen döviz satışlarının, döviz kurlarında aşırı oynaklık yaşanmasına neden olduğunu ve oynaklığı engellemek için, döviz piyasasına 'alım' yönünde doğrudan müdahale ettiğini vurguladı.
Merkez Bankası dün piyasaların beklentisine paralel enflasyondaki bekleyişleri de dikkate alarak kısa vadeli faiz oranlarında bir puan indirim yaptı. İndirimin ardından gecelik ve bir haftalık borçlanma faizleri dünden itibaren yüzde 16.50'den, yüzde 15.50'ye indi. Borç verme faiz oranı da ise yüzde 20.50'den yüzde 19.50'ye çekildi.
Merkez'den faize müdahale
Bankanın dün gecelik faizleri bir puan aşağı çekmesi ile bankaların tahvil ve bono portföylerini fonlama maliyetleri de yüzde 16.76'ya geriledi. Piyasanın ağırlıklı olarak yarım puanlık indirim beklediğini söyleyen bir bankacı, "Gerek beklentilerin üzerindeki faiz indirimi, gerekse Merkez Bankası'nın dün dövize alım yönünde yaptığı müdahalesi sonrası piyasaya çıkan TL'nin repo faizlerini aşağı çekeceği beklentisi bono faizlerindeki düşüşü destekledi. Piyasa artık önümüzdeki aylarda da Merkez Bankası'ndan yeni faiz indirimleri bekliyor. Ve görünen o ki bu, piyasa tarafından hep erken satın alınacak. Eğer yurtdışında özellikle ABD'de karışıklık yaşanmazsa iç piyasada bu seyir uzunca bir süre devam edebilir. Ancak özellikle ABD'deki faiz hadleri yabancıları tedirgin etmeyi sürdürüyor" diye konuştu.
Dün ABD'nin 10 yıllık gösterge tahvilinin faizi sekiz ayın zirvesine ulaşarak yüzde 4.5'e çıktı. Son günlerde ABD faizlerindeki bu yükselişin etkisiyle yabancı yatırımcıların özellikle gelişmekte olan piyasalara olan ilgisinin azaldığı belirtiliyor. Bu da piyasalar üzerindeki stresi artırıyor.