Dolar kaç lira oldu, dolar kaç liradan kapandı

Dolar kaç lira oldu, dolar kaç liradan kapandı
Dolar kaç lira oldu, dolar kaç liradan kapandı
Dolar kaç lira oldu. Dalgalı bir seyir izleyen dolar 2.6488 ile yeni tarihi rekor düzeyine ulaştı.

Dolar zirveyi zorlamaya devam ediyor. Bugün yine çıkış trendini sürdüren dolar 2.6488 lira ile yeni bir rekor kırdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ile görüşmesinin ardından yapılan "pozitif" açıklamalara karşın, küresel gelişmelerin de etkisiyle dolar 2.6488 lira ile yeni rekor düzeye çıktı.

GÜNLÜK ARTIŞI YÜZDE 2.5

Sabah açılışta 2.5950 - 2.5990 lira arasında hareket eden dolar, öğle saatlerinden itibaren hızla tırmanarak 2.6488 lira ile yeni rekor düzeye çıkarken, günlük artışı da yüzde 2.5'i buldu.

DÖVİZDE TIRMANIŞ ENFLASYON BEKLENTİLERİNİ DE YÜKSELTTİ

Liranın başta dolar olmak üzere dövizler karşısında büyük ölçüde değer kaybetmesinin etkisiyle enflasyon beklentileri de bozuluyor.

Merkez Bankası'nın Mart ayına ilişkin beklenti anketinde, yıl sonu enflasyon (TÜFE) beklentisi bir önceki, anketteki yüzde 6.77 düzeyinden, yüzde 6.98'e yükseldi.

Merkez Bankası verilerine göre, 2015 yılı Mart ayı için tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket dönemindeki yüzde 0.61 düzeyinden, yüzde 0.69'a yükseldi.

TÜFE beklentisi Nisan ayı için bir önceki anket dönemine göre değişmeyerek yüzde 0.73 düzeyinde kalırken, Mayıs ayı TÜFE beklentisi ise yüzde 0.49 olarak gerçekleşti.

Aynı dönemler itibarıyla dolar kuru beklentileri de yükseldi. Yıl sonu dolar kuru beklentisi bir önceki anket döneminde 2.50 lira düzeyindeyken, Mart anketi döneminde önemli bir sıçrama ile 2.61 liraya yükseldi.

Ankette 12 ay sonrası için dolar kuru beklentisi de aynı anket dönemlerinde 2.54 liradan 2.65 liraya yükseldi.

 

bigPara.com