Dolar kritik seviyede, Bakan Şimşek'ten açıklama

Dolar kritik seviyede, Bakan Şimşek'ten açıklama
Dolar kritik seviyede, Bakan Şimşek'ten açıklama
Rusya ile gerginleşen ilişkiler nedeniyle dolar 2,90`ı aşarak 2.9048`e kadar yükseldi. Dolar böylece 2 haftanın zirvesine çıktı. 

RADİKAL - Rusya gerilimi ile tırmanışa geçen dolar bugün de Bankalararası piyasada güne yükselişle başladı. Dolar/TL 2,9048 ile son iki haftanın en yüksek seviyesine çıktı.

Küresel piyasalarda doların diğer para birimleri karşısında değer kazanmaya başlaması ve Suriye sınırında yaşananların jeopolitik risk algısını yükseltmesi ile hafta başından bu yana artış eğilimini sürdüren dolar/TL, bugün Merkez Bankası'nın bağımsızlığına ilişkin spekülasyonların da etkisiyle 11 Kasım'dan bu yana en yüksek seviyesini gördü.

'SPEKÜLASYONLAR GERÇEĞİ YANSITMIYOR'

Konuya ilişkin Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yeni hükümet programında Merkez Bankasının bağımsızlığına ilişkin ifadeler üzerinden yapılan spekülasyonların gerçeği yansıtmadığını söyledi. Twitter üzerinden açıklamalarda bulunan Şimşek, "Hükümet programındaki ifadeler TCMBkanunundaki ifadeler ile uyumludur. Enflasyon hedeflerinin duyurulması sistemi de değişmeyecektir.

Merkez Bankasının temel görevi fiyat istikrarını sağlamaktır. Para politikası araçlarını bağımsız bir şekilde belirlemeye devam edecektir" dedi.

Saat 10:18 itibariyle dolar/TL 2.8980 seviyesinden işlem görüyor.

Euro/TL ise Euro/dolar paritesinin 7 ayın en düşüğüne gerilemesine karşın hafta başında gördüğü 3,00 seviyesinden 3,09 sınırına ulaştı.

Analistler, dün Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile sakinleşen piyasaların, gerilimin sürebileceğine yönelik endişelerin devam etmesi ile bugüne negatif başladığını vurguluyor. 

Dolar/TL'de 2,8820 seviyesinin üzerinde 2,92 direncinin gündemde kalacağını aktaran analistler, ABD piyasalarının Şükran Günü nedeniyle kapalı olduğunu, dolayısıyla döviz kurlarında dar bant içinde dalgalı bir hareket görülebileceğini öngörüyor. (Milliyet)

bigPara.com