'Dolar kuru 1.50'nin üzerinde tutunmalı'

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ihracatçının 1.50 YTL'nin üzerinde istikrarlı bir döviz kuruna ihtiyacı olduğunu söyledi. Piyasadaki mini dalgalanmayla ilgili konuşan Tüzmen...

ANKARA - Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ihracatçının 1.50 YTL'nin üzerinde istikrarlı bir döviz kuruna ihtiyacı olduğunu söyledi. Piyasadaki mini dalgalanmayla ilgili konuşan Tüzmen, döviz kurlarında ani iniş çıkışların ihracatçıları olumsuz etkilediğini söyledi. "Aynı hataları sık sık tekrarlamanın önüne geçmemiz gerekiyor" diyen Tüzmen, şöyle dedi:
"İhracatçılarımız, o günlerdeki döviz kurlarına göre hesap yapıp yurtdışındaki müşterisine bir fiyat veriyor. Yaptığı ihracatın parasını birkaç ay sonra alıyor. Parasını aldığı gün bir bakıyor döviz fiyatları düşmüş. Doğal olarak zararına satış yapmış oluyor. Döviz kurlarındaki ani iniş çıkışlar, ihracatçılarımızı adeta şaşkına çeviriyor. Döviz kurları ile ihracat artışı arasındaki ilişkiyi sanırım anlamayan kalmadı. İhracatçılarımız ile birlikte yeni Çin'den döndük. Çin'in ihracatı artırmak için döviz kurlarını nasıl ayarladığını hep beraber gördük. Çin hükümeti, ihracatını artırmak için çok akıllı bir kur politikası izliyor. Bizim de aynı politikayı izlememiz lazım. Aklın yolu birdir. Düşük döviz kuru karşısında ihracatçımızın eli kolu bağlı kalıyor. İhracatçılarımız, 1.50 YTL'nin üzerinde istikrarlı bir döviz kuru istemektedir. Bu isteklerinde de haklıdırlar. Hep normal değerinde, istikrarlı bir döviz kuru istedik."
Tüzmen, doğru bir kur politikası ile dış ticaret açığının ve cari açığın aşağı indirebileceğini belirtti. Bu arada Yılın ilk 8 aylık döneminde ihracat yüzde 17, ithalat ise yüzde 18 arttı. Dış ticaret açığı ise yüzde 19.3'lük artışla 35.4 milyar dolara ulaştı.