Dolar son üç ayın en düşük seviyesinde

ABD'nin son açıklanan enflasyon verilerinin yeni bir faiz artırımı yapmayacağına ilişkin beklentileri kuvvetlendirmesi başta Türkiye olmak üzere tüm gelişmekte olan ülkelere yaradı.

İSTANBUL - ABD'nin son açıklanan enflasyon verilerinin yeni bir faiz artırımı yapmayacağına ilişkin beklentileri kuvvetlendirmesi başta Türkiye olmak üzere tüm gelişmekte olan ülkelere yaradı. Yabancıların döviz satışlarının etkisiyle dolar dün 1.4400 YTL'ye kadar gerileyerek günü 0.4 YKr düşüşle 1.4450 YTL'den tamamladı. Bono piyasasında da yerli yatırımcıların yanı sıra yabancı alımlarının da etkisiyle 16 Temmuz 2008 vadeli gösterge tahvilin faizi 0.32 puan düşüşle yüzde 18.79'a geriledi.
Vergi düşüş getirebilir
Bu hafta yüklü vergi ödemeleri bulunması yabancıların döviz satışlarına yerli oyuncuların da katılmasına neden olabilir. Reuters'in hesaplamalarına göre önümüzdeki beş günde piyasadan toplam 4 milyar YTL çıkış olacak. Bu yüzden döviz satışlarında artış olabileceğini belirten bankacılık çevreleri, uluslararası piyasalardaki olumlu havanın da etkisiyle kurlarda bir miktar daha düşüş yaşanacağını söyledi. Buna karşın bono faizlerinde artık düşüş yaşansa bile çok sınırlı düzeyde kalacağı görüşü hâkim. Bu arada dün 38.800 direncini deneyen İMKB ise kâr satışlarıyla günü 548 puan düşüşle 37.885'ten kapattı.