Dolar tatil yapmadı

Dolar tatil yapmadı
Dolar tatil yapmadı

Yurtiçi piyasaların 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle kapalı olduğu dün dolar 1.83 liraya kadar yükseldi. Türk Lirası likiditesindeki artışın fonlama maliyetini düşürmesi, Merkez Bankası’nın faiz koridorunda indirime gideceği beklentisi ve yabancı çıkışlarının hızlanması dolardaki yükselişte etkili oldu. Dolarda son bir haftada yaşanan yükseliş 4 kuruşa ulaştı. 31 Mayıs’ta 1.8651 TL’ye yükselen dolar 20 Haziran’da 1.79 TL’ye düşmüş, 24 Temmuz’da ise tekrar 1.826 liraya kadar yükselmişti. Öte yandan euroda da yükseliş dün devam etti. Bankalararası piyasada 2.29 TL’yi aşan euro, 2 Ağustos’tan bu yana TL karşısında yüzde 5 yükseldi. 20 Mart’ta 2.41 TL’yi geçen euro, 2 Ağustos’a kadar olan dönemde yüzde 10’a yakın değer kaybederek 2.18 TL‘ye gerilemişti.TL faizinin gerilemiş olmasının sıcak para açısından TL’nin cazibesini azalttığına dikkat çeken analistler, diğer gelişmekte olan para birimlerinde de kayıplar olduğuna fakat TL’deki düşüşün daha fazla olduğuna işaret ediyor.

Gözler kritik toplantılarda

Türkiye ’ye, yurtdışı piyasaların karışık olmasına rağmen 8 Haziran’dan bu yana toplam 11.6 milyar dolarlık sıcak para girişi oldu. ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke’nin daha önce iki parasal genişlemenin duyurulduğu Jackson Hole’da bugün yapacağı konuşma beklenirken, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) 6 Eylül’deki faiz kararı ve Almanya Anayasa Mahkemesi’nin 12 Eylül’de Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) için vereceği karar piyasaların yön tayininde etkili olacak.

Piyasalar için en kritik 3 gün
31 Ağustos: Jackson Hole toplantısı: ABD Merkez Bankası, daha önceki iki parasal genişlemeyi bu toplantılarda duyurmuştu. FED Başkanı Bernanke’nin bugünkü açıklamaları kritik önemde.

6 Eylül: Avrupa Merkez Bankası toplanıyor. ECB Başkanı Draghi’nin, İspanya ve İtalya’yı rahatlatacak tahvil alım programının ayrıntıları bekleniyor.

12 Eylül: Almanya Anayasa Mahkemesi, Merkel’in bankacılık lisansı verilmesine karşı olduğu Avrupa İstikrar Mekanizması’yla (ESM) ilgili kararını verecek.


İspanya ve İtalya'nın gözü ECB'de
ECB Başkanı Mario Draghi’nin, İspanya ve İtalya’nın borçlanma maliyetlerini azaltacak tahvil alım programının ayrıntılarını 6 Eylül’deki faiz toplantısında açıklaması bekleniyor. Draghi, önceki gün sıradışı tedbirlere ihtiyaç duyulabileceğini açıklamıştı. ( EKONOMİ SERVİSİ)

bigPara.com