Dolar üç yılın zirvesinde

Dünya piyasalarındaki dalgalanma dün Türkiye'yi de sarstı. Dolar Nisan 2003'ten beri en yüksek seviyeyi gördü: 1.6230 YTL. Avro 2.0350 YTL'ye çıktı. Borsa 34.601 puandan kapandı.

İSTANBUL - ABD Merkez Bankası FED'in faiz artırımlarını sürdüreceğine ilişkin endişelerin yeniden gündeme gelmesi uluslararası piyasalarda yeni bir dalgaya neden oldu. Faizdeki yükselişe ilişkin kaygılarla başta ABD olmak üzere Latin Amerika borsalarındaki düşüş dün bütün dünya borsalarını da etkisi altına aldı.
Uluslararası sermayenin gelişmekte olan piyasalardan çıkacağına ilişkin kaygılardan Türkiye de nasibini aldı. Düşük hacimli işlemlere karşın yabancıların bono satıp döviz almasıyla faiz ve kur da yükselişe geçti. 9 Nisan 2008 vadeli tahvilin faizi Ocak 2005'ten bu yana gördüğü en yüksek seviye olan yüzde 20.18'e ulaştı günü yüzde 19.96'dan kapattı. Dün 1.7 YKr yükselen dolar kuru Nisan 2003'ten bu yana gördüğü en yüksek seviye olan 1.6230 YTL'ye çıkarken, avro ise 1.8 YKr artışla 2.0350 YTL'ye çıktı.
ABD ve Latin Amerika borsalarında başlayan ve dün Avrupa'yı da etkisi altına alan satış baskısı İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda daha az hasara neden oldu. Dün Akbank'a yönelen yabancı ilgisi hasarı azaltmasına karşın bileşik endeks günü 206 puan düşüşle 34.601'den kapattı. İşlem hacmi ise 1.1 milyar YTL'ye indi.
FED'e atama korkuttu
ABD Merkez Bankası'na ikinci başkan yardımcısı olarak Donald Kohn'un atanması başta ABD olmak üzere dünya piyasalarını sarstı. Yüksek faiz yanlısı olarak bilinen Kohn'un atanması FED'in hızlı faiz artırımını sürdüreceğine ilişkin kaygıları önemli oranda artırdı. Bu arada önceki gün ABD Senatosu'nda Kohn'un atamasının onaylandığı sırada söz alan Cumhuriyetçi senatör Jim Bunning'in yorumları da söz konusu kaygıları artıran bir başka gelişme oldu. Bunning senatosundaki konuşmasında, "Kohn'un faiz artırımından yana oy kullanacağından eminim. Zaten FED'in hızlı faiz artırımı nedeniyle kötü bir sicili var. Bu çok hızlı artırımın süreceğinden korkuyorum" diyerek kaygısını dile getirdi.