Dolar yedi ayın en düşük seviyesinde

Yabancıların döviz satıp bono almayı sürdürmesi iki piyasada da fiyatları aşağı çekmeye devam ediyor. Dün yabancı işletmleri ve dolar paritesinin de etkisiyle dolar 17 Mayıs'tan bu yana gördüğü en düşük seviye olan 1.42 YTL'lere geriledi.

İSTANBUL - Yabancıların döviz satıp bono almayı sürdürmesi iki piyasada da fiyatları aşağı çekmeye devam ediyor. Dün yabancı işletmleri ve dolar paritesinin de etkisiyle dolar 17 Mayıs'tan bu yana gördüğü en düşük seviye olan 1.42 YTL'lere geriledi. Sabah bu seviyelere inen dolar öğleden sonra toparlayarak bir önceki gün seviyesi olan 1.4370 YTL'den kapattı. Yabancı alımlarıyla 13 Ağustos 2008 vadeli gösterge tahvilin faizi ise 0.25 puanlık düşüşle yüzde 21.36'dan günü tamamladı.
Yabancı yatırımcının AB müzakere sürecini ve kısa vadede cumhurbaşkanlığı seçimini önemsemediğini söyleyen bir bankacı, 'Onlar için 2007'deki tek risk genel seçimlerden bir koalisyon çıkması" dedi. Yabancıların Türkiye'ye gelmesinin en önemli nedeninin ise dünyanın hiçbir ülkesinde yüzde 20'nin üzerinde faiz bulunmaması olduğunu belirten bir bankanın Hazine yetkilisi, "Yabancıların son dönemde Türk kâğıtlarına olan ilgisi arttı. Ancak mutlaka döviz satarak bono almıyorlar. Yurtiçi veya yurtdışındaki finansal kuruluşlardan YTL borçlanıp bununla bono alan çok sayıda yabancı var" diye konuştu.
İMKB'de ise kâr satışı dikkat çekti. İlk seansı yükselişle tamamlayan İMKB ikinci seans artan satışlarla günü 248 puanlık düşüşle 39.213 puandan kapattı.