Dolar yeni zirvesinde: 2.0850 TL

Dolar yeni zirvesinde: 2.0850 TL
Dolar yeni zirvesinde: 2.0850 TL
Merkez Bankası'nın attığı adımlara ilişkin soru işaretleri doları 2.085 TL ile zirveye taşıdı. Türk Lirası dün en fazla düşen para birimi oldu.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın geçen hafta yaptığı, “Doların belini kıracağız, Türk Lirası’nı arslanlar gibi savunacağız” şeklindeki açıklamaların yankısı sürerken, dolar dün yine rekor kırdı. Dolar, Merkez Bankası’nın mevcut önlemlerinin kuru savunmakta yetersiz kalabileceği endişesi ve devam eden Suriye gerginliğiyle 2.0850 TL ile tarihi rekorunu kırdı. TL dün gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en çok değer kaybeden para birimi oldu. TL dün dolar karşısında yüzde 1.5’in üzerinde değer kaybederken, dolar karşısında yüzde 1’in üzerinde değer kaybeden başka bir para birimi olmadı.

TL savunmasız mı kaldı

Türk Lirası’nın değer kaybetmesinin iki nedeni olduğunu ileri süren Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert, “İlk olarak ABD ’de ilgili komitenin Suriye’ye müdahale konusunda karar alması, 9 Eylülde Kongre’de de hızlı bir onay süreci demek. Piyasa, müdahalenin haftaya geleceğini düşünüyor artık. Bu yüzden TL oldukça olumsuz etkileniyor” dedi. Merkez Bankası’nın ekonomistlerle önceki gün yaptığı toplantıda yeni bir enstürman ya da aksiyon sunmadığının altını çizen Cömert, “Merkez Bankası’nın faizdeki oynaklığın azaltılmasının TL’nin seviyesinden daha önemli olduğunu belirtmesi sonrasında yatırımcılarda TL’nin savunmasız olduğu algısı güçlendi. Bazı yabancı kurumlar TL pozisyonlarını kapattı” dedğerlendirmesinde bulundu.

Merkez’in adımları yetersiz

Merkez Bankası’nın daha önceki açıklamalarının aksine kuru savunacak önlemleri henüz açıklamadığını vurgulayan analistler, dün 9 Eylül’de uygulayacağı döviz satım ihalesinde tutarı 140 milyon dolardan sadece 20 milyon dolarlık artışla 160 milyon dolara revize edilmesinin de yetersiz bulunduğunu vurguladı. Reuters’a açıklamalarda bulunan bir bankanın döviz masası müdürü ise, Merkez Bankası’nın ne yapmak istediğinin belli olmamasının piyasayı tedirgin ettiğine işaret ederek, “Kuru savunacağız açıklamalarının sadece bir kaç gün sonrasında kuru savunmaya gerek olmadığına ilişkin görüşler geliyor. 20 milyon dolarlık döviz satım ihale artışı ise olmaması gereken kadar düşük bir revizyon tutarı” dedi.

Çağlayan da tergin etti

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın açıklamalarının da piyasalarda belirsizlik yaratarak dolardaki yükselişte etkili olduğu ileri sürüldü. Tataristan’daki temasları sırasında açıklamalarda bulunan Çağlayan, enflasyon dahil Orta Vadeli Program (OVP) hedeflerinde revizyon gerektiğini belirterek, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın yıl sonunda doların 1.92 TL olacağına yönelik açıklamalarını “fazla iddialı” bulduğunu kaydetti.

bigPara.com