Dolar yılın zirvesinde

Yabancıların dövize yönelişi, kur artışını hızlandırdı. Dolar sabah 1.3730 YTL'yle yılın en yüksek düzeyini gördü ve günü 1.3 YKr'lik artışla 1.3640 YTL'den kapattı. Avro ise 1.1 YKr'lik artışla 1.7360 YTL'ye ulaştı.


Büyütmek için tıklayınız
İSTANBUL - Yüksek çıkan nisan ayı enflasyonuyla önce bonoda satış yapan yabancıların hafta başından itibaren döviz alımları kurlardaki tırmanışı hızlandırdı. Dolar dün sabah saatlerinde yılın en yüksek seviyesi olan 1.3730 YTL'ye kadar yükselip günü 1.3 YKr artışla 1.3640'dan kapattı. Dolar en son 21 Kasım 2005'da 1.3727 YTL'ye ulaşmıştı. Avro ise 1.1 YKr artışla 1.7360 YTL'ye ulaştı.
Gelişmekte olan ülkeler içinde yabancı yatırımcıların son bir haftada sadece Türkiye'de satış yaptığına dikkat çeken para yöneticileri, yabancıların özellikle yükselen enflasyon ve cari açığın yanı sıra erken seçim ve türban gibi iç politikadaki tartışmalar, İran, Irak gerginliği gibi konulardaki rahatsızlıkları yüzünden Türkiye'deki pozisyonlarını azalttığını belirtiyor.
Bu arada ABD Merkez Bankası FED'in faiz politikasındaki belirsizliğin de yabancı yatırımcılar üzerinde endişe yarattığını ifade eden bir bankacı, "ABD Merkez Bankası'nın (FED) dün yaptığı faiz komitesi toplantısında sıkı para politikasının seyrinin makro verilere bağlı olduğunu söyleyerek faiz artırım politikasını kesin bir dille sona erdireceğini söylememesi de Türkiye'deki satış baskısını artırdı gibi görünüyor" dedi.
'Çıkış sürebilir'
Yabancıların döviz alımlarının dün de devam ettiğine dikkat çeken uzmanlar, çıkış trendinin önümüzdeki günlerde de sürebileceğini söyledi.
Dövizdeki yükselişe karşın yerli bankaların etkili olduğu bono piyasasındaki hareket ise son derece sınırlı düzeyde kaldı. Hafta içinde yüzde 14.5 ile yılın en yüksek seviyesini gören 9 Nisan 2008 vadeli tahvilin faizi dün bir önceki günkü seviyesini koruyarak yüzde 14.36'dan günü tamamladı. Yabancı işlemleriyle haftabaşında hızla yükselen bono faizlerinin bazı yerli bankaların alımlarıyla dengelendiğini belirten bir bankacı, "Bono faizlerinin şimdilik yüzde 14.5 olan maksimum seviyesini aşmasını beklemiyorum" diye konuştu.
Altın 712.5 dolar
ABD Merkez Bankası'nın önceki akşam beklentiler doğrultusunda faiz oranlarını 0.25 puan artışla yüzde 5'e çekmesi üzerine uluslararası piyasalarda dolar avro karşısında hafif toparlanarak 1.2698'e ulaştı. Yılbaşından bu yana neredeyse kesintisiz yükselen altın ise dün 712.5 dolarla 25 yılın zirvesine oturdu.