Dolar zincirlerini koparıyor

Uluslararası piyasada avro karşısında 1.2733'ten işlem gören dolar, TL karşısında da 1.7 YKr artarak günü 1.3320 YTL'den kapattı. Doların avro karşısında değer artışı sürdü.


Büyütmek için tıklayınız

İSTANBUL - Uluslararası piyasada avro karşısında 1.2733'ten işlem gören dolar, TL karşısında da 1.7 YKr artarak günü 1.3320 YTL'den kapattı. Doların avro karşısında değer artışı sürdü. G 7 toplantısından çıkan 'kurlarda istikrar' kararından destek alan doları, avro karşısında son üç ayın zirvesine taşıyan ilk açıklama Greenspan'den geldi. ABD Merkez Bankası Başkanı Greenspan'in bütçe disipliniyle cari açığın azaltılabileceği yönündeki değerlendirmesini, ABD Başkanı Bush'un bütçe açıklarının azaltılacağını ifade eden açıklaması izledi.
Bilindiği gibi ABD'nin bütçe ve cari işlemler açıkları, doların üç yıldır süren değer kaybındaki en önemli nedeni oluşturuyor. ABD Başkanı Bush'un sunduğu bütçe planına göre, GSYİH'ye oranı yüzde 3.5 olan bütçe açığı, 2008 yılına kadar yüzde 1.7'ye düşürülecek.
Bütün bu gelişmelerin etkisiyle avro/dolar paritesi, 2 Şubat tarihindeki seviyesi olan 1.30'lardan 1.28'in altına kadar geldi. Dün dolar en düşük 1.2733 avrodan işlem gördü.
Yabancılar pozisyon kapattı
Paritedeki hareketin yurtiçi piyasalara yansıması ise gecikmeli oldu. Önceki gün TL karşısında zayıf görünen ve 1.3150 düzeyinde günü tamamlayan dolar, dün TL karşısında değerlenerek 1.33'ün üzerine tırmandı. Serbest piyasada 1.3320 YTL'den günü tamamlayan dolar, 1.7 YKr değer kazandı. TL karşısında yükselen doların hareketini parite etkisine ve bazı yabancı oyuncuların pozisyon kapatmasına bağlayan uzmanlar, yurtdışında FED açıklamalarıyla başlayan yükseliş trendinin, 1.24 seviyesine kadar gidebileceğini öne sürüyorlar.
Dolar karşısında değer kaybeden avro, TL karşısında 1.1 YKr artışla 1.7000 YTL oldu.
Hazine 5.2 milyar YTL borçlandı
Hazine Müsteşarlığı, dün yaptığı 91 günlük referans bono ihalesinde 1.8 milyar YTL olan net satış hedefine ulaşırken, 595 günlük iskontolu tahvil ihracındaki net 992.1 milyon YTL satış ile birlikte 2.8 milyar YTL borçlanma yaptı. Hazine'nin kamu kuruluşları ve piyasa yapıcı bankalara rekabetçi olmayan fiyattan yaptığı satışla birlikte her iki ihaledeki toplam satış miktarı 5.2 milyar YTL'yi buldu.
Hazine, dün 5.1 milyar YTL'si piyasaya olmak üzere toplam 5.5 milyar YTL iç borç geri ödemesi gerçekleştirdi. Hazine'nin bono ihalesinde, ortalama bileşik faiz yüzde 17.33, tahvil ihalesinde ise yüzde 17.62 oldu.